Wyłączenie nieruchomości z majątku spółki

Pytanie:

"Jesteśmy we dwóch właścicielami Spółki Jawnej. Przewidujemy przekształcenie się w spółkę z o.o. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wyłączeniu dwóch nieruchomości (lokale biurowe) ze stanu posiadania spółki jawnej, aby te nieruchomości nie stanowiły majątku spółki z o.o. Nieruchomości te nie stanowią wkładu do spółki jawnej, gdyż wkłady te zostały pokryte w inny sposób. Chcemy przenieść własność tych nieruchomości na nas jako osoby fizyczne. W związku z tym prosimy o odpowiedź czy procedura wyłączenia jest prawidłowa i możliwa do przeprowadzenia w przedstawionej formie? Co należy uczynić, żeby właścicielami tych nieruchomości staliśmy się my jako osoby fizyczne, przy jak najniższych kosztach sądowych i notarialnych. Nadmieniamy, że właścicielami tych nieruchomości jesteśmy 4 lata. "

Odpowiedź prawnika: Wyłączenie nieruchomości z majątku spółki

Możliwe jest wyłączenie nieruchomości z majątku spółki – zarówno spółki jawnej, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Musi się to jednak odbyć w drodze normalnej czynności prawnej, np. umowy sprzedaży lub darowizny. Warto przy tym wskazać, że w pewnych okolicznościach wierzyciele spółki mogliby skorzystać ze skargi pauliańskiej, tzn. skierować powództwo o uznanie umowy za bezskuteczną w stosunku do nich, a co za tym idzie będą mogli prowadzić egzekucję z tych nieruchomości. Wydaje się przy tym, iż podpisanie umowy będzie prostsze na etapie istnienia spółki jawnej. W przypadku spółki z  o.o., jeśli obecni wspólnicy będą też członkami zarządu, to do podpisania umowy konieczne będzie powołanie w tym celu przez zgromadzenie wspólników pełnomocnika (zamiast niego może spółkę reprezentować rada nadzorcza). Także koszty notarialne będą tu wyższe, gdyż uchwała powołująca pełnomocnika powinna być protokołowana przez notariusza. Koszty wpisu do księgi wieczystej będą te same.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika