Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Wystawienie weksla przez spółkę

Pytanie: Mam pytanie odnośnie spółki z o.o. Spółka chce kupić nieruchomość-w której znajduje się siedziba spółki, ażeby w przyszłości nieruchomość ta była zabezpieczeniem dla Banku. Jednym z prawnych właścicieli tejże nieruchomości jest jeden z moich wspólników (Posiadający 30 % udziałów). Czyli ta nieruchomość jest na dzień dzisiejszy własnością jednego z moich wspólników i jeszcze dwóch Panów (na tą chwilę jest trzech właścicieli). Ponieważ spółka na dzień dzisiejszy nie posiada środków finansowych w postaci gotówki-chce dla właścicieli tejże nieruchomości wystawić weksel na sumę wykupu - zapłacić wekslem. Czy powinnam się na to zgodzić? Czy nie będzie to stanowiło jakiegoś zagrożenia dla mojego majątku prywatnego? Jeżeli nie będzie stanowiło to dla mnie żadnego zagrożenia-to jaki to ma być weksel? Czy powinnam się jako wspólnik na nim podpisać, ażeby całkowicie być pewną, że sobie w przyszłości nie zaszkodzić?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeżeli to spółka ma być wystawcą weksla, na wekslu podpisać się powinny osoby uprawnione do zaciągania zobowiązań w imieniu spółki - a zatem członkowie zarządu, czy też prokurent.  Natomiast spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Jeżeli weksel ma być wystawiony na rzecz osoby będącej członkiem zarządu, reprezentować spółkę powinna rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Jeżeli weksel zostanie podpisany przez osoby uprawnione do zaciągania zobowiązań w spółce  to w takiej sytuacji dłużnikiem wekslowym będzie spółka. Jeżeli na wekslu podpisze się tylko Pani - jako osoba prywatna (czyli wspólnik nie będący członkiem zarządu, pełnomocnikiem), oznaczać to będzie, że to Pani jako osoba prywatna jest wystawcą weksla. Jeżeli natomiast spółka jest wystawcą weksla (czyli gdy weksel jest podpisany przez osoby uprawnione do zaciągania zobowiązań), a Pani podpisze się również na wekslu, oznacza to, że poręcza pani weksel jako osoba prywatna. Sam podpis na przedniej stronie wekslu uważa się za udzielenie poręczenia, wyjąwszy gdy jest to podpis wystawcy lub trasata.

Jeżeli poręcza Pani jako osoba prywatna lub jeżeli Pani będzie wystawcą weksla, oznacza to, że odpowiada Pani za zobowiązanie wynikające z weksla całym swoim majątkiem.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wystawienie weksla przez spółkę

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane