Zajęcie udziału w spółce z o.o. przez komornika

Pytanie:

"Udziały wspólnika spółki z o.o. są zajęte przez komornika. W umowie spółki nie ma zapisu pozwalającego uchwałą wspólników wyłączyć zysk od podziału pomiędzy wspólników. Czy spółka za rok 2005 i lata następne może nie wypłacać dywidendy i tym samym nie przekazywać zajętej dywidendy komornikowi? Czy wspólnicy powinni podjąć uchwałę o przeznaczeniu zysku np. na inwestycję, mimo braku w umowie spółki zapisu pozwalającego na wyłączenie zysku od podziału? Czy spółka zatrzymując zysk wynikający z rocznego sprawozdania i nie przeznaczając go do podziału uzyska nieodpłatne świadczenie w postaci prawa do nieodpłatnego korzystania z kapitału wspólników, w rozumieniu art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od osób prawnych?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie udziału w spółce z o.o. przez komornika

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Zatem to zgromadzenie decyduje o podziale zysku spółki. Dopiero jeśli taka uchwała jest (a nie uchwała wyłączająca podział zysku) może dojść do jego podziału. Spółka może nie wypłacać dywidendy, a środki te przeznaczyć na inwestycje w spółce.

Co do opodatkowania to należy powiedzieć, że jeżeli dywidenda nie zostanie wypłacona wspólnikom natychmiast po podjęciu uchwały o podziale zysku, to powstaje nieodpłatne świadczenie będące przychodem spółki. Jeśli nie doszło do podziału zysku spółki nie dochodzi do nieodpłatnego świadczenia na rzecz spółki, gdyż wspólnik do czasu podziału nie ma prawa do dywidendy.

Jeżeli w drodze egzekucji ma nastąpić sprzedaż udziału, którego zbycie umowa spółki uzależnia od zgody spółki lub w inny sposób ogranicza, spółka ma prawo przedstawić osobę, która nabędzie udział za cenę, jaką określi sąd rejestrowy po zasięgnięciu, w miarę potrzeby, opinii biegłego. Spółka powinna, w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia jej przez sąd rejestrowy o zarządzeniu sprzedaży, zgłosić wniosek o przeprowadzenie w tym trybie wyceny udziału. Sprzedaż udziału następuje jeśli nie można uzyskać środków na zaspokojenie wierzytelności z majątku dłużnika – wspólnika. Takimi środkami jest między innymi dywidenda. Zatem od Państwa decyzji zależy co się bardziej opłaca, czy sprzedaż udziału wspólnika lub jego części czy może zaspokojenie wierzytelności z dywidendy. W razie zajęcia nie oznacza to, że musi być podjęta uchwała o wypłacie dywidendy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika