Zamiana wspólnika w aneksie do umowy spółki

Pytanie:

"Do dwuosobowej spółki następuje przyjęcie trzeciego wspólnika, czy można wprowadzić go aneksem, czy też musi być nowa umowa spółki? Po miesiącu drugi wspólnik zamierza wystąpić ze spółki. Czy również można to uczynić aneksem i czy obie zmiany należy przedstawić w Urzędzie Statystycznym i w jakim terminie oraz w Urzędzie Wojewódzkim, gdzie został zarejestrowany Niepubliczny ZOZ. Czy można uczynić to dopiero po wystąpieniu drugiego wspólnika?"

Odpowiedź prawnika: Zamiana wspólnika w aneksie do umowy spółki

Zmiana składu osobowego spółki cywilnej może nastąpić poprzez dokonanie aneksu do umowy spółki. Dotyczy to zarówno przystąpienia do spółki nowego wspólnika jak i wystąpienia z niej jednego z dotychczasowych wspólników. Jednakże należy także zwrócić uwagę na postanowienia umowy spółki w zakresie możliwości zmian tej umowy. Aneks jest bowiem zmianą umowy. Ze stanu faktycznego wynika, że spółka cywilna prowadzi niepubliczny ZOZ. Zgodnie z art. 14 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, zakład opieki zdrowotnej obowiązany jest zgłosić organowi prowadzącemu rejestr zmiany stanu faktycznego i prawnego odnoszące się do zakładu opieki zdrowotnej, powstałe po wpisie do rejestru i dotyczące danych zawartych w rejestrze, w terminie 14 dni od dokonania zmiany. Natomiast obowiązek zgłoszenia do Urzędu Statystycznego dotyczyć będzie tylko podmiotu przystępującego do spółki, gdyż jako podmiot wykonujący w ramach spółki cywilnej działalność gospodarcza będzie on musiał uzyskać numer REGON.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika