Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Pytanie:

"W jednoosobowej spółce z o.o. zostało sporządzone sprawozdanie finansowe. Czy zatwierdzenie sprawozdania finansowego w jednoosobowej spółce z o.o. wymaga zatwierdzenia w formie aktu notarialnego?"

Odpowiedź prawnika: Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Zgodnie z art. 173 ksh, w przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi albo jedynemu wspólnikowi i spółce, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej. W sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki oświadczenie, o którym mowa powyżej, wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2005 r. (IV CK 686/2004) uchwały podejmowane przez wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wykonującego uprawnienia zgromadzenia wspólników, nie wymagają formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym (art. 173 ksh).

Jak więc wynika z w/w orzeczenia uchwały jedynego wspólnika zatem będą obejmowane protokołem pisemnym na podstawie art. 248 albo notarialnym np. przy zmianie umowy spółki na podstawie art. 255 § 3, a także przy podejmowaniu uchwały o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu jej siedziby za granicę na podstawie art. 270 pkt 2 (Rodzynkiewicz Mateusz, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie II).

W związku z powyższym zatwierdzenie sprawozdania finansowego (co jest uprawnieniem zgromadzenia wspólników na podstawie art. 228 ksh) przez jedynego wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie wymagało sporządzenia aktu notarialnego, wystarczy bowiem w tym przypadku sporządzenie zwykłego protokołu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika