Zgłoszenie działalności a prawo do lokalu

Pytanie:

"Chciałabym się dowiedzieć co muszę zrobić najpierw chcąc rozpocząć działalność: wynająć lokal czy dokonać formalności związanych z rozpoczęciem działalności w urzędzie? W urzędzie powiedziano mi, że jeżeli działalność będzie prowadzona w miejscu innym niż miejsce zamieszkania, to muszę mieć lokal. Z drugiej strony wiele osób od których chciałabym wynająć lokal powiedziało mi, że nie mogą tego zrobić, dopóki nie rozpocznę formalnie działalności. Od czego mam zacząć? "

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie działalności a prawo do lokalu

Zgodnie z ustawą prawo działalności gospodarczej organ ewidencyjny dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej powinno zaś zawierać: 1) oznaczenie przedsiębiorcy, 2) oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli stale wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania - również wskazanie siedziby i adresu zakładu głównego, oddziału lub innego miejsca, wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, 3) określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej, 4) wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Regulacja ta nie stawia wymogu posiadania tytułu prawnego do lokalu w którym ta działalność ma być prowadzona. Tym samym tytuł ten może powstać później. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności należy dokonać zgłoszenia działalności gospodarczej wskazując jako miejsce jej prowadzenia lokal, który później zostanie przez Panią wynajęty (sposobem zabezpieczenia swoich praw wobec niego może być zawarcie umowy przedwstępnej). Możliwe rozwiązanie tego problemu może być też takie, iż jako miejsce prowadzenia działalności wskazane zostanie Pani miejsce zamieszkania a po późniejszym zawarciu odpowiedniej umowy najmu dokonane zostaną stosowne zmiany w ewidencji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika