Zgoda na zaciąganie zobowiązań

Pytanie:

"Jesteśmy właścicielami, stanowimy zarząd oraz jesteśmy dyrektorami w spółce z o.o. W świetle nowego k.s.h. zobowiązania o wartości przekraczającej dwukrotną wysokość kapitału musi mieć zgodę wspólników. Czy zapis w starej umowie spółki upoważniający zarząd do podpisywania w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności zwalnia nas od wymogów stawianych w nowym k.h.?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda na zaciąganie zobowiązań

Kodeks spółek handlowych w art. 230 mówi, że rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W Państwa umowie jest zapis zezwalający Zarządowi działać bez zezwolenia Zgromadzenia Wspólników w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Dla każdej spółki działanie przekraczające zakres zwykłego zarządu może znaczyć co innego. Dla jednej będzie to podpisanie umowy, której wartość opiewa na 5.000 zł., a dla innej 50.000zł., co wcale nie musi przekładać się na wysokość kapitału zakładowego. Stąd zapis, o którym Pan pisze nie zwalnia spółki z uzyskania zgody Zgromadzenia Wspólników na zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego.  Reasumując, aby zarząd mógł dokonywać rozporządzenia prawem lub zaciągnięcia zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego, bez zgody wspólników, konieczna jest zmiana zapisów umowy spółki.

W chwili obecnej, czynność dokonana z naruszeniem omawianego przepisu nie jest nieważna, lecz rodzi jedynie odpowiedzialność odszkodowawczą członków zarządu wobec spółki.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika