Zgoda na zbycie udziałów w spółce z o.o.

Pytanie:

"Chcę zbyć w całości moje udziały w spółce z o.o. (posiadam 11%). Napisałem pismo do prezesa zarządu o chęci zbycia udziałów - dostałem propozycję ich odkupienia przez jednego z udziałowców (prezesa) po cenie, która jednak mnie nie satysfakcjonuje. Wiem również, iż Zgromadzenie Wspólników nie wyrazi zgody na zbycie udziałów osobom trzecim. Ja jednak nie chcę być udziałowcem w Spółce. Spółka posiada trzech udziałówców 1-11%, 2-11%, 3-78% (Prezes Zarządu). Zarząd jest 2-osobowy (w tym ja). Jeden z paragrafów umowy spółki przewiduje: Zbycie udziałów, a także ich zastawienie wymaga uchwały Zgromadzenia Wspólników. Wspólnik zamierzający zbyć całość lub część swoich udziałów zobowiązany jest zgłosić swój zamiar na jeden miesiąc przed terminem Zgromadzenia Wspólników. Zezwolenia na zbycie - na podstawie stosownej uchwały Zgromadzenia Wspólników - wydaje na piśmie Zarząd Spółki. Zastrzega się uprawnienie Zgromadzenia Wspólników do podjęcia uchwały wskazującej nabywcę zbywanych udziałów. Jakie powinny być moje dalsze kroki?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda na zbycie udziałów w spółce z o.o.

Kodeks spółek handlowych pozostawia brzmieniu i postanowieniom umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwestię ewentualnych ograniczeń w zbyciu udziałów przez wspólnika (art. 182 par.1 ksh). Stąd w świetle powołanej treści umowy spółki niezbędnym warunkiem skuteczności zbycia udziałów jest podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników oraz uzyskanie zezwolenia zarządu spółki. Niestety dla pytającego, umowa spółki daje kompetencję zgromadzeniu wspólników do wskazania nabywcy udziałów - oznacza to w praktyce, że zbycie udziałów osobie trzeciej może okazać się niemożliwe. Należy zatem zwołać zgromadzenie wspólników, na którym zostanie podjęta uchwała zezwalająca na zbycie udziałów, uchwała zezwalająca na zbycie udziałów z określeniem przez wspólników osoby nabywcy lub uchwała odmawiająca zgody na zbycie. W pierwszym wypadku, wspólnik może zbyć udziały dowolnej osobie. W drugim – osobie wyznaczonej przez wspólników.  Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w sprawie ceny nabycia udziałów i terminu jej uiszczenia, naszym zdaniem można odpowiednio zastosować art. 182 § 4 ksh, zgodnie z którym w razie braku porozumienia cenę nabycia i termin jej zapłaty ustala sąd rejestrowy na wniosek wspólnika lub spółki, po zasięgnięciu, w miarę potrzeby, opinii biegłego. Jeżeli wspólnicy podejmą trzecią z możliwych uchwał – odmówią zgody – zastosowanie powinien znaleźć § 3 powołanego artykułu, na podstawie którego w przypadku gdy zgody odmówiono, sąd rejestrowy może pozwolić na zbycie, jeżeli istnieją ważne powody.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mariod 2012-10-15 18:08:24

    a czy jeśli była wyrażona zgoda to czy spółka (walne zgromadzenie wspólników) może ją cofnąc ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika