Zmiana uchwały o podziale zysku w spółce z o.o.

Pytanie:

"Czy nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki może podjąć uchwałę zmieniającą podział zysku za rok 2004? Jeśli jest to zgodne z prawem, to czy w takiej sytuacji uchwałę zmieniającą należy złożyć w sądzie gospodarczym wydziale KRS łącznie z wnioskiem (formularz KRS-Z30)? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana uchwały o podziale zysku w spółce z o.o.

Zgodnie z art. 191 par. 1 kodeksu spółek handlowych, wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przezaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Art. 231 par. 1 pkt 2 ksh dodaje zaś, iż przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno być powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli zgodnie z art. 191 par. 2 ksh sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników. Wspólnicy podejmujący decyzję na zgromadzeniu wspólników - o ile zezwala im na to kodeks spółek handlowych oraz umowa spółki - mogą swobodnie decydować o przeznaczeniu zysku spółki, w tym podjąć uchwałę w przedmocie zmiany podziału zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego za 2004 r. Trzeba również zastrzec, iż uchwała zgromadzenia wspólników może określać, czy w ogóle ma dojść do wypłaty dywidendy oraz jaka będzie wielkość zysku przeznaczona na wypłatę dywidendy. Same zaś zasady podziału zysku winny się znaleźć w odpowiednich postanowieniach umowy spółki.

Obowiązek złożenia przez zarząd spółki z o.o. uchwały o podziale zysku spółki w zmienionym brzmieniu wynika z odpowiednich postanowień Ustawy o rachunkowości. Wedle art. 69 Ustawy, kierownik jednostki (w przypadku spółki z o.o. - zarząd) skłąda we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu zgodnie z wytycznymi ustawowymi, odpis uchwały lub postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty oraz sprawozdanie z działalności spółki. Zmieniona uchwała winna być zatem załączona do formularza KRS-Z30.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika