Zmiana właściciela firmy-działalność gospodarcza

Pytanie:

"Jestem właścicielem sklepu z komputerami prowadzonego w oparciu o działalność gospodarczą. Tytuł prawny do lokalu to umowa najmu. Ze zmianą właściciela najmu poradzę sobie, jednak jak zmienić właściciela firmy? Chcemy, aby firma nosiła tą samą nazwę. Obaj mieszkamy w Warszawie, podlegamy jednak pod inne urzędy gminy i inne urzędy skarbowe. Proszę o informacje, co po kolei zrobić, aby załatwić tę sprawę jak najszybciej?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana właściciela firmy-działalność gospodarcza

Transakcję taką można przeprowadzić w formie zbycia przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji nastąpi zbycie przedsiębiorstwa prowadzonego przez danego przedsiębiorcę. Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; 

  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; 

  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; 

  • koncesje, licencje i zezwolenia; 

  • patenty i inne prawa własności przemysłowej; 

  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; 

  • tajemnice przedsiębiorstwa; 

  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Zgodnie z przepisami, sprzedaż przedsiębiorstwa powinna nastąpić w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Konsekwencją niezachowania opisywanej formy jest nieważność czynności.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że transakcja zbycia przedsiębiorstwa nie prowadzi do nabycia numeru NIP, czy też Regon, jak również firmy osoby fizycznej, którą jest jej imię i nazwisko (nie wyklucza to jednak zarejestrowania przez nabywcę, działalności pod taką sama nazwą np. "OLE", imię i nazwisko osoby fizycznej rejestrującej działalność). Osoba, która będzie nabywcą, chcąc prowadzić działalność gospodarczą powinna zarejestrować tą działalność w ewidencji działalności gospodarczej, urzędzie statystycznym i skarbowym, podając w zgłoszeniach swoje dane.

Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu. Zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podlega opłacie w kwocie 100 zł, a jeżeli zgłoszenie dotyczy zmiany wpisu, opłata wynosi 50 zł. W zgłoszeniu należy podać miejsce, w którym prowadzona będzie działalność.

Podatkowe konsekwencje zbycia przedsiębiorstwa są przedmiotem odpowiedzi Konsekwencje zbycia przedsiębiorstwa


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Darek 2013-07-13 08:15:10

    Jeśli chodzi o NIP i Regon /w nazwie zostaje nazwisko a zmienia sie imie/ to zgoda a co z kontem Bankowym pozostaje to samo ,czy też trzeba zmienic ? i drugie pytanie co ze zwrotem VAT /TERMIN ZWROTU NOWY CZY TAKI JAKI BYŁ? Jeśli tak to czy nie lepiej załozyc nową firmę.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika