Zmiana wspólników spółki cywilnej a koncesja

Pytanie:

"Dwuosobowa spółka cywilna posiadająca koncesję na obrót paliwami ciekłymi zamierza dokonać zmianę składu poprzez wprowadzenie z końcem roku trzeciego wspólnika i wystąpienie z początkiem nowego roku jednego z dotychczasowych wspólników. Jakie procedury należy wykonać w celu zmiany koncesji na obrót paliwami ciekłymi?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana wspólników spółki cywilnej a koncesja

Art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. W przypadku spółki cywilnej przyjmuje się, że przedsiębiorcami są wspólnicy tej spółki, a nie sama spółka. To wspólnicy, tzn. każdy z nich, także każde z małżonków, jeśli założyli spółkę cywilną, mają jako osoby fizyczne obowiązek uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Nie przeczy temu fakt, że spółka cywilna, nie zaś jej wspólnicy, jest podatnikiem podatku od towarów i usług. (Kosikowski Cezary Najnowsze wydanie: Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz Warszawa 2009 LexisNexis (wydanie IV) ss. 528).

W odniesieniu do zadanego pytania ma to takie znaczenie, że zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 września 1995 r., sygn. II SA 775/94 osoba fizyczna i spółka cywilna są odrębnymi podmiotami gospodarczymi. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że skoro spółka cywilna jest podmiotem gospodarczym w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o działalności gospodarczej (chodzi o nieobowiązującą już wersję ustawy – przyp. red.), to podmiotem tym są łącznie wszyscy wspólnicy, a nie każdy z nich z osobna. W związku z powyższym jeśli dochodzi do zmiany podmiotowej w spółce cywilnej, to de facto inne osoby będą prowadzić określoną działalność gospodarczą. W efekcie raz wydana koncesja nie obowiązywałaby każdorazowego wspólnika spółki cywilnej. Stąd koniecznym staje się ponowne wystąpienie o wydanie koncesji na obrót paliwami dla spółki cywilnej tworzonej przez nowych wspólników.

Wniosek o udzielenie koncesji powinien zawierać w szczególności:

1) oznaczenie wnioskodawcy i jego siedziby lub miejsca zamieszkania, a w razie ustanowienia pełnomocników do dokonywania czynności prawnych w imieniu przedsiębiorcy - również ich imiona i nazwiska;

2) określenie przedmiotu oraz zakresu prowadzonej działalności, na którą ma być wydana koncesja, oraz projekt planu, o którym mowa w art. 16 (chodzi o plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe lub energię – przyp. red.);

3) informacje o dotychczasowej działalności wnioskodawcy, w tym sprawozdania finansowe z ostatnich 3 lat, jeżeli podmiot prowadzi działalność gospodarczą;

4) określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona, wraz ze wskazaniem daty rozpoczęcia działalności;

5) określenie środków, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję, w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem;

6) numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej oraz numer identyfikacji podatkowej (art. 35 prawa energetycznego, Dz. U. 2006 r., Nr 89 poz. 625).

Wniosek składa się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Udzielenie koncesji może być uzależnione od złożenia przez wnioskodawcę zabezpieczenia majątkowego w celu zaspokojenia roszczeń osób trzecich, mogących powstać wskutek niewłaściwego prowadzenia działalności objętej koncesją, w tym szkód w środowisku.

Postępowanie w sprawie wniosku o udzielenie koncesji jest postępowaniem administracyjnym, do którego - z mocy art. 30 ustawy - stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (z zastrzeżeniem ust. 2-4.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika