Kto może zostać syndykiem?

Pytanie:

"Chciałabym zostać syndykiem. Jakie warunki powinnam spełnić i gdzie mogę odbyć kurs i zdać egzamin? "

Odpowiedź prawnika: Kto może zostać syndykiem?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 1998r. w sprawie szczególnych kwalifikacji oraz warunków wymaganych od kandydatów na syndyków upadłości (Dz.U.1998.55.359 ), osoba fizyczna kandydująca na syndyka powinna spełniać następujące warunki: 1) wyższe wykształcenie, 2) co najmniej 5-letni okres pracy na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i powinna się wykazać znajomością prawa gospodarczego, cywilnego, pracy oraz finansów, z tym że dla osób z wykształceniem prawniczym albo ekonomicznym okres ten wynosi 3 lata, 3) nie była karana za popełnione umyślnie przestępstwo przeciwko mieniu, 4) nie figuruje w wykazie osób, wobec których orzeczono na podstawie Prawa upadłościowego zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji reprezentanta lub pełnomocnika przedsiębiorcy, członka rady nadzorczej i komisji rewizyjnej w spółce akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółdzielni, 5) nie została usunięta przez sąd na podstawie Prawa upadłościowego z powodu nienależytego pełnienia obowiązków syndyka. Jednakże adwokat, radca prawny i biegły rewident zwolnieni są od spełniania wymagania co najmniej 5-cio letniego czasu pracy na stanowiskach lub samodzielnych (czyli pkt 2) Rozporządzenie wyraźnie stanowi, że warunki te muszą być spełnione łącznie. Osoba, która pragnie zostać syndykiem zgłasza się jako kandydat na syndyka w Sądzie Okręgowym swego miejsca zamieszkania. W Sądzie następuje weryfikacja kandydata pod kątem spełnienia wymogów określonych w Rozporządzeniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika