Sprzedaż wierzytelności przed upadłością spółki

Pytanie:

"Spółka z o.o. przed ogłoszeniem upadłości przeniosła w drodze przelewu wierzytelności na rzecz innej firmy wierzytelność należną od dłużnika. Czy Spółka mogła tak postąpić? Jakie przepisy to regulują? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż wierzytelności przed upadłością spółki

Precyzyjna odpowiedź na postawione pytanie uzależniona jest od ustalenia, jaka była wysokość przelanej wierzytelności i jaką cenę uzyskał za nią zbywca - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. O ile bowiem nie ma wątpliwości co do samej możliwości zbycia w drodze przelewu określonej wierzytelności, o tyle szczególnemu badaniu w przypadku każdego podmiotu podlega okres przed ogłoszeniem jego upadłości. Przypomnieć bowiem należy, że zgodnie z art. 127 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego, bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne dokonane przez upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, którymi rozporządził on swoim majątkiem, jeżeli dokonane zostały nieodpłatnie albo odpłatnie, ale wartość świadczenia upadłego przewyższa w rażącym stopniu wartość świadczenia otrzymanego przez upadłego lub zastrzeżonego dla upadłego lub dla osoby trzeciej. Można zatem uznać, że opisany w pytaniu przelew wierzytelności może być uznany za bezskuteczny w stosunku do masy upadłości, jeżeli w wyniku tego przelewu upadły otrzymał świadczenie w wysokości rażąco niższej, aniżeli wysokość samej wierzytelności.

Można również dodać, że czynności prawne odpłatne dokonane przez upadłego w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości z małżonkiem, krewnym lub powinowatym w linii prostej, krewnym lub powinowatym w linii bocznej do drugiego stopnia włącznie albo z przysposobionym lub przysposabiającym są bezskuteczne w stosunku do masy upadłości. Przepis ten stosuje się odpowiednio do czynności upadłego, będącego spółką lub osobą prawną, dokonanej z jej wspólnikami, ich reprezentantami lub ich małżonkami, jak również ze spółkami powiązanymi, ich wspólnikami, reprezentantami lub małżonkami tych osób. Ponadto, omawiany przepis stosuje się także do czynności upadłego będącego spółką, których dokonał z inną spółką, jeżeli jedna z nich była spółką dominującą.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika