Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zgłoszenie wierzytelności do masy upadłości

Pytanie: W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą skierowaliśmy do sądu gospodarczego pozew o wydanie nakazu zapłaty w stosunku do jednego z naszych zalegających z płatnościami kontrahentów. Otrzymaliśmy nakaz zapłaty i sąd nadał mu klauzule wykonalności. Aby mieć większe bezpieczeństwo dokonaliśmy wpisu przymusowego tej wierzytelności do księgi wieczystej nieruchomości, którą posiada nasz dłużnik. Następnie sprawa została skierowana do postępowania komorniczego. Obecnie otrzymaliśmy pismo od nadzorcy sądowego z zawiadomieniem o ogłoszeniu upadłości naszego dłużnika, który prowadził działalność jako osoba fizyczna. Nadzorca Sądowy wzywa nas do zgłoszenia wierzytelności do masy upadłości. Przygotowując ten wniosek natknąłem się na zapis prawa upadłościowego, który mówi, że wierzytelności zabezpieczone hipoteką są wyłączone z układu. Czy w związku z tym, że nasza wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką możemy być rzeczywiście wyłączeni z działań syndyka zmierzającego do zaspokojenia wierzycieli? Komornik wkrótce umorzy naszą sprawę w związku z ogłoszeniem upadłości naszego dłużnika. W tej sytuacji, w jaki sposób mamy skutecznie egzekwować naszą wierzytelność?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje dwie formy ogłoszenia upadłości: obejmującej likwidację majątku upadłego oraz zawierającą możliwość zawarcia układu. W związku z przedstawionym przez Pana zagadnieniem zakładamy, że ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu.

Wierzyciel, którego wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką, jest chroniony w większym stopniu niż inni wierzyciele. Może on bowiem zaspokoić się z nieruchomości przed wierzycielami osobistymi dłużnika, a także wtedy, gdy nieruchomość stała się własnością osoby trzeciej. Wyłączenie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką z postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu ma ten skutek (art. 273), że wierzyciel może zaspokoić się z nieruchomości w pełnej wysokości (do jakiej została ustanowiona hipoteka). Gdyby natomiast jego wierzytelność została objęta układem, wysokość wierzytelności zostałaby obniżona stosownie do propozycji układowych.

W ten sposób wierzyciel mógłby zostać zaspokojony w mniejszym stopniu, niżby to wynikało gdyby dochodził zaspokojenia jako wierzyciel hipoteczny. Wyłączenie Państwa z układu, nie jest równoznaczne z wyłączeniem z postępowania upadłościowego. Zostaną jednak Państwo zaspokojeni dopiero wówczas, gdy zostanie sprzedana obciążona nieruchomość dłużnika.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zgłoszenie wierzytelności do masy upadłości

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 5
  • 4
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Kategorie wierzytelności w upadłości

    Co znaczą poszczególne kategorie zaspakajania wierzytelności z majątku upadłej sp.z o.o? Chcę zgłosić wierzytelność i odsetki z tytułu faktury VAT, a nie wiem do (...)

  • Ogłoszenie upadłości

    Kogo muszę powiadomić o wystąpieniu do Sądu o otwarcie postępowania upadłościowego spółki z o.o., a kogo będę musiał powiadomić kiedy Sąd otworzy postępowanie (...)

  • Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

    Kiedy powinno nastąpić zgłoszenie wierzytelności przez wierzyciela w postępowaniu upadłościowym i jakie są skutki niedostosowania się do terminu?

  • Umowa przewłaszczenia a upadłość

    Jako zabezpieczenie udzielonej pożyczki podpisaliśmy umowę przewłaszczenia na środki trwałe, zapasy magazynowe i należności. Co się dzieje z przewłaszczeniami w (...)

  • Opłata za zgłoszenie wierzytelności

    Czy zgłoszenie wierzytelności podczas postępowania upadłościowego podlega opłacie?

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane