Protest w przetargu nieograniczonym

Pytanie:

"Czy złożenie oferty w przetargu nieograniczonym zawierającej wszystkie dokumenty, jakie zamawiający wyszczególnił w specyfikacji potwierdzone, względnie podpisane, jak również oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, lecz nie podpisane przez oferenta (ale stanowiące jedną z części tej oferty) podlega wykluczeniu, a następnie odrzuceniu? Czy zamawiający może odrzucić wszystkie oferty, jakie wpłynęły? Czy może później unieważnić przetarg i jednocześnie rozpisać zamówienie dotyczące tego samego tematu, ale trybie zapytania o cenę? Czy zamawiający może takie zapytanie o cenę rozstrzygnąć i podpisać umowę na jego wykonanie, jeżeli wcześniej wpłynął protest z przetargu nieograniczonego w tym samym temacie? Jeżeli został złożony protest i jest on odrzucony 23.12.2005 i decyzję swoją zamawiający wysłał faxem w tym dniu po godz. 15.00, natomiast ja przeczytałem fax w firmie dopiero 27 rano (potwierdzenia pocztowego jeszcze nie otrzymałem), to od jakiej daty będzie się liczył termin złożenia odwołania na decyzję zamawiającego. I jakie są tego koszty?"

Odpowiedź prawnika: Protest w przetargu nieograniczonym

Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się między innymi wykonawców, którzy:  

  1. Wykonywali czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, z wyjątkiem autorów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jeżeli przedmiotem postępowania o udzielenie zamówienia są prace projektowe wynikające z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, sporządzonych przez tych autorów; 

  2. Złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik prowadzonego postępowania; 

  3. Nie złożyli oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub dokumentów potwierdzających spełnianie tych warunków; 

  4. nie wnieśli wadium, w tym również na przedłużony okres związania ofertą, lub nie zgodzili się na przedłużenie okresu związania ofertą.  

Ofertę wykluczonego wykonawcy uważa się  na podstawie przepisów za odrzuconą.

Oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w przetargu zasadniczo powinno być podpisane, choć przepisy wyraźnie tego nie przewidują. Udzielający zamówienia musi bowiem mieć możliwość oparcia się na tym oświadczeniu wykonawcy. Jeśli podpis ten był wyraźnie wymagany przez specyfikację, to nie podpisane (nie ma znaczenia, że jest załączone do pozostałej dokumentacji) oświadczenie zamawiający może potraktować jako nie złożone.

Zamawiający jak najbardziej może odrzucić wszystkie ofert, jakie wpłynęły. Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie zapytania o cenę, jeśli przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych, a wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 60 000 euro. Możliwości tej nie wyłącza fakt, iż wcześniej tego samego przedmiotu zamówienia dotyczył przetarg. Zamawiający bowiem może, ale nie musi skorzystać z trybu zapytania o cenę.

Zgodnie z art. 182 ustawy o zamówieniach publicznych zamawiający nie może podpisać umowy, dopóki nie zostanie rozstrzygnięty protest. Protest uważa się za rozstrzygnięty między innymi wtedy, gdy minął termin na złożenie odwołania, czyli pięć dni od dnia doręczenia oświadczenia o doręczeniu protestu. Oświadczenie przekazane za pomocą faksu wymaga potwierdzenia na piśmie przez przekazującego. Oświadczenie jest złożone w terminie, jeśli przed upływem terminu jego potwierdzenie w formie pisemnej zostało nadane w polskim urzędzie pocztowym. Oświadczenie o odrzuceniu protestu należy uznać za doręczone z dniem 27 grudnia. Od tego dnia biegnie termin na wniesienie odwołania. Wysokość wpisu od odwołania wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wynosi, po zaokrągleniu do pełnego złotego, 3,25-krotności podstawy, którą stanowi kwota bazowa dla pracowników państwowej sfery budżetowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Gabriela Sobieraj 2012-09-13 09:12:13

    w jaki sposób wykonawca może wnieść protest w postepowaniu na usługi porządkowe prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego o wartości poniżej kwoty określonej na podstawie art.11 ust.8 ustawy Pzp? Jakie opłaty wiążą się z wniesieniem protestu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika