Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ujawnienie oferty w przetargu

Pytanie: Gmina zorganizowała przetarg, w którym wzięła udział nasza firma. Jednym z warunków było wpłacenie na konto Zamawiającego wadium przetargowego. Wadium zostało wpłacone dzień wcześniej, jednak wpłynęło dnia następnego pół godziny po wyznaczonym terminie przez Zamawiającego. Nasza firma jako jedyna złożyła ofertę, jednak przy otwarciu oferty i odczytaniu ceny był obecny przedstawiciel firmy konkurencyjnej, która nie złożyła oferty. Po upływie tygodnia otrzymaliśmy informację od Zamawiającego, iż nasza firma nasza została wykluczona ponieważ wadium nie wpłynęło w wyznaczonym terminie (godzinę później). Czy Zamawiający miał prawo ujawnić w obecności konkurencyjnej firmy naszą ofertę cenową, nie sprawdzając wcześniej czy wadium wpłynęło na jego konto? W związku z ujawnieniem naszej ceny, konkurencyjna firma (będąca przy odczytaniu ofert) posiadła wiedzę na temat naszych parametrów cenowych. Uważamy, iż wiedza tego typu może być przez nią wykorzystana przy ponownym ogłoszeniu tego samego przetargu przez Zamawiającego (przetarg został unieważniony).Czego możemy domagać się od Zamawiającego?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W kwestii wpłaty wadium należy powołać art. 45 ust. 3 ustawy - Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z tym przepisem wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert. Zespół Arbitrów w wyroku z dnia z dnia 6 lutego 2006 r. (UZP/ZO/0-285/06) twierdził, że Wniesienie wadium jest dokonane w chwili, gdy interesy zamawiającego, postrzegane przez pryzmat celu wadium, są zabezpieczone. Tą chwilą jest data wpłacenia pieniędzy na rachunek bankowy zamawiającego - gdy wadium jest wnoszone w pieniądzu, lub data złożenia oświadczenia woli przez poręczyciela lub gwaranta - gdy wadium jest wnoszone w formie poręczeń lub gwarancji. Jeśli zatem w chwili otwarcia ofert wadium nie było uznane na rachunku bankowym zamawiającego, to należy uznać, że wadium nie zostało wpłacone, a tym samym oferta podlega odrzuceniu. Zamawiający nie miał obowiązku sprawdzać czy wadium wpłynęło po upływie terminu do składania ofert. Nie ma znaczenia czy uznanie na rachunku bankowym miało miejsce minutę czy godzinę po upływie tego terminu.

Sposób otwarcia ofert został określony w art. 86 pzp. Ust. 2 tego artykułu stanowi wyraźnie, że otwarcie ofert jest jawne i następuje bezpośrednio po upływie terminu do ich składania, z tym że dzień, w którym upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia. Ponadto podczas otwarcia ofert podaje się nazwy (firmy) oraz adresy wykonawców, a także informacje dotyczące ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach (informacje te są następnie odnotowywane w protokole - art. 96 ust. 1 pzp).

Jak wynika z przedstawionych przepisów zamawiający miał prawo otworzyć oferty w obecności przedstawiciela firmy nie biorącej udziału w przetargu. Jawność otwarcia ofert oznacza, że czynność ta jest jawna dla każdej osoby, która chce w niej uczestniczyć, a więc także dla innego przedsiębiorcy nie biorącego udziału w tym postępowaniu. Odczytując Państwa ofertę w obecności osób, o których mowa w stanie faktycznym nie stanowiło naruszenia prawa.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Ujawnienie oferty w przetargu

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
  • Daniel

    ocena usługi:

  • TT

    ocena usługi:

  • Cz. D

    ocena usługi:

  • Adiemi

    ocena usługi:

    wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
  • Wojciech

    ocena usługi:

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
  • JS

    ocena usługi:

    Terminowo, jasno.
  • Artur

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
  • Dorota G.

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
  • Michał K.

    ocena usługi:

    Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • edek

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze.
  • Janina

    ocena usługi:

    Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane