Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odszkodowanie od ubezpieczyciela

Zobacz także:

Pytanie: Skradziono nam samochód, który był ubezpieczony, obydwoje z mężem jesteśmy współwłaścicielami na polisie, jesteśmy w trakcie rozwodu, mamy dwa różne miejsca zamieszkania. PZU przysłało zawiadomienie o likwidacji szkody z terminem przyjścia i podpisania stosownych dokumentów. Te dokumenty dotarły na adres męża, który o niczym mnie nie poinformował. Zadzwoniłam do PZU z pytaniem dlaczego ta sprawa się przeciąga. Dowiedziałam się, że z powodu nie podpisania przeze mnie stosownych dokumentów. Mało tego, niedawno wpłynęło pismo mojego męża o zamrożenie całej kwoty do czasu podziału majątku. Czy PZU ma prawo zamrozić na czas nieokreślony pieniądze? Czy ja jako współwłaściciel mogę żądać od PZU odszkodowania wraz z odsetkami za zamrożenie moich pieniędzy? PZU tłumaczyło, że nie wiedzieli, że mam inny adres zamieszkania ja wcześniej złożyłam pismo do nich z moim adresem.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zakładamy, iż w pytaniu chodzi o umowę ubezpieczenia majątkowego zawartą przez Państwa z ubezpieczycielem popularnie zwaną autocasco. Zakładamy także, iż nie jesteście Państwo współwłaścicielami tego samochodu, ale samochód należy do Państwa majątku wspólnego, co wynika z treści pytania, gdzie pisze Pani, iż mąż wnosił o „zamrożenie” kwoty do czasu podziału majątku. Zakładamy, iż skoro jesteście Państwo w trakcie rozwodu, to nie została jeszcze między Państwem zniesiona wspólność majątkowa małżeńska. Skoro jednak obydwoje Państwo figurujecie na polisie, oznacza to, iż obydwoje Państwo jesteście uprawnieni i możecie skutecznie żądać wypłaty odszkodowania od ubezpieczyciela. Skoro samochód stanowi składnik Państwa majątek wspólnego, to odszkodowanie za niego także wchodzi w skład majątku wspólnego.

Naszym zdaniem natomiast dopóki pomiędzy Państwem trwa wspólność majątkowa nie ma żadnych podstaw, aby wstrzymywać wypłatę tego odszkodowania, jest natomiast w pełni uzasadnione żądanie przez każdego z małżonków wypłaty wraz z odszkodowanie odsetek ustawowych za opóźnienie. Inną kwestią jest to, iż ubezpieczyciel mógł wstrzymać wypłatę odszkodowania jeżeli został poinformowany, iż toczy się postępowanie rozwodowe zainicjowane przez pozew, w którym znalazło się także żądanie dokonania podziału majątku Państwa. W takiej sytuacji to dopiero sąd rozstrzygnie, komu takie odszkodowanie należy wypłacić. Gdyby takiego żądania pozew nie zawierał i nikt z Państwa podczas postępowania rozwodowego o podział majątku w trakcie sprawy rozwodowej nie wnioskował, to skutkiem orzeczenia rozwodu byłoby tylko ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej. W takiej sytuacji ubezpieczyciel powinien dokonać wypłaty do rąk któregokolwiek z Państwa, a dopiero w kolejnym postępowaniu Państwo ustalicie podział tej kwoty. Taka bowiem sytuacja, to typowa solidarność wierzycieli, czyli dłużnik (tu ubezpieczyciel) może spełnić świadczenie, czyli wypłacić odszkodowanie do rąk któregokolwiek z Państwa.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Odszkodowanie od ubezpieczyciela

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane