Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Przedawnienie roszczenia o zapłatę składki

Zobacz także:

Pytanie: Czy okres przedawnienia niezapłaconej składki OC komunikacyjnego wynosi 3 lata, tak jak w transakcjach z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

 Do umów ubezpieczenia obowiązkowego (w tym OC komunikacyjnego), w sprawach nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.

Punktem wyjścia powinien być art. 12 ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym, który stanowi, że odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń trwa przez okres wskazany w umowie (umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na czas określony) i kończy się z upływem ostatniego dnia tego okresu, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie. W przypadku opłacania składki ubezpieczeniowej w ratach, niezapłacenie przez ubezpieczonego lub ubezpieczającego raty składki w terminie oznaczonym przez zakład ubezpieczeń nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Zatem o zapłacenie drugiej raty zakład ubezpieczeń może mieć roszczenie, które ulegnie przedawnieniu z upływem trzech lat, gdyż w tym zakresie stosuje się przepisy k.c.

Zasadą jest również, że w ubezpieczeniu komunikacyjnym OC jeśli zostały uregulowane wszystkie należności i nie została wypowiedziana umowa ubezpieczenia z ubezpieczycielem, zostaje ona przedłużona na dalszy czas określony. Warunkiem jest jednak uregulowanie należności z tytułu składki w określonym terminie.

Art. 813 k.c. stanowi, że jeżeli nie umówiono się inaczej, składka powinna być zapłacona jednocześnie z zawarciem umowy ubezpieczenia, a jeżeli umowa doszła do skutku przed doręczeniem dokumentu ubezpieczenia - w ciągu czternastu dni od jego doręczenia. Jeśli zatem nie doszło do uregulowania należności a zakład ubezpieczeń nie stosuje innych terminów (regulamin, umowa), to ubezpieczyciel nie może żądać zapłaty składki, gdyż posiadacz pojazdu będzie po prostu nieubezpieczony. Zatem w takim przypadku roszczenie o zapłatę składki nie ulega przedawnieniu bo zakład ubezpieczeń go nie ma w stosunku do posiadacza pojazdu. Posiadacz pojazdu natomiast jeździ nieubezpieczonym samochodem.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Przedawnienie roszczenia o zapłatę składki

  • Kb 2011-04-15 13:02:10

    Re: Przedawnienie roszczenia o zapłatę składki

    PO pierwsze roszczenie Ubezpieczyciela przedawnia się z upływem lat 3 - po 7 latach zatem, uległo spokojnie przedawnieniu, po drugie - prawdopodobnie ze względu na niską wartośc przedmiotu sporu sprawy nie trafiły na wokandę w sądzie cywilnym. Spałabym spokojnie :)ale zamieszczam jeszcze przepisy - Art. 118. (59) Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Art. 119. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną. Art. 120. § 1. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. § 2. Bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, nie zastosował się do treści roszczenia. Art. 121. Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu: 1) co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom - przez czas trwania władzy rodzicielskiej; 2) co do roszczeń, które przysługują osobom nie mającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę - przez czas sprawowania przez te osoby opieki lub kurateli; 3) co do roszczeń, które przysługują jednemu z małżonków przeciwko drugiemu - przez czas trwania małżeństwa; 4) (60) co do wszelkich roszczeń, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może ich dochodzić przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju - przez czas trwania przeszkody. Art. 122. § 1. Przedawnienie względem osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego albo od ustania przyczyny jego ustanowienia. § 2. Jeżeli termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata, jego bieg liczy się od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo od dnia, w którym ustała przyczyna jego ustanowienia. § 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio do biegu przedawnienia przeciwko osobie, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia. Art. 123. § 1. Bieg przedawnienia przerywa się: 1) (61) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia; 2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje, 3) (62) przez wszczęcie mediacji. § 2. (63) (skreślony). Art. 124. § 1. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. § 2. (64) W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone. Art. 125. § 1. (65) Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu. § 2. (66) (skreślony).

  • andrzej 2010-11-10 18:39:22

    Re: Przedawnienie roszczenia o zapłatę składki

    Mam taką samą sprawę identycznie. Przy zawieraniu umowy, pani w okienku nie informuje o warunkach. Do zapłaty II raty pani w okienku wystawiła korektę i pobrała niższą opłatę o 60%,,, ale wieczorem tego samego dnia odwiedziła mnie i żądała zwrotu ważnego OC które wystawiła, oddała pieniądze. Samochód był potrzebny więc ubespieczyłam w PZU na drugi dzień. Samopomoc podała do sądu grodzkiego o zapłatę. Nie zapłaciłam do dziś a mineło też 7lat. dlaczego nikt nie odpisze na w/w wcześniejsze pytanie o przedawnieniu???

  • Krystyna 2009-10-17 21:04:23

    Re: Przedawnienie roszczenia o zapłatę składki

    Zapłaciłam I ratę a II nie zapłaciłam, dlatego że mam z mężem wspulny majątek, a mąż ma zniszki 60% ubespieczyciel Samopomoc nie chciał mi uwzględnić zniżki, i ubespieczyłam w PZU Samopomoc oddała sprawę do Sądu Grockiego, gdzie Sędzina oświadczyła że powinnam zapłacić, ale ja oświadczyłam że zapłacę ale z zniżkami. Sędzina oświadczyła że sprawę odda do Sądu cywilnego, mineło 7 lat i niemam żadnej wiadomości z Sądu. Czy w/w moja sprawa jest przedawniona?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Zamów poradę prawną »

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 6
  • 8
  • 3
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Maciej

    ocena usługi:

    Szybko, przystępnie, na temat
  • Włodzimierz

    ocena usługi:

    Dziękuję za jasną i wyczerpującą odpowiedż.Jestem zadowolony.Pozdrawiam cały zespół.
  • Michał

    ocena usługi:

  • Malgorzata

    ocena usługi:

    kompetentna i wyczerpujaca
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca , napisana zrozumiałym językiem ,wyjaśnila wątpliwości. Polecam tą kancelarię. Grzegorz
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • barbara

    ocena usługi:

    Witam .Dziękuję za opinię prawną ,która pomogła mi i rozwiała wątpliwości co do dalszych procedur.Skorzystałam z udzielonych porad ,napisałam pisma do sądu i oczekujemy na postanowienia sądu . Napiszę jak zakończy się sprawa wyznaczona na 16.12.2014r. Dziekuję i będę państwa polecać innym. Barbara
  • Damian

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Mateusz Jeleń

    ocena usługi:

    Wszystko jak najlepszym porządku polecam
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,dostałam bardzo szybko odpowiedż w mojej sprawie,nie tylko opinię ale także szczegółowe wyjaśnienie . Jeżeli znajde się jeszcze kiedyś w trudnej sytuacji napewno będzie to portal do ktorego zgloszę się o pomoc,bo wiem że pracują tu najlepsi. Dziękuję calemu zespołowi. Pozdrawiam i polecam. Izabela
  • piotrbarszcz

    ocena usługi:

  • MARZANNA

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzeczowa i pomocna. Polecam!
  • ewa

    ocena usługi:

  • Adam

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo dobrą profesjonalną odpowieź na moje zapytanie.
  • Marta

    ocena usługi:

  • Wiesław

    ocena usługi:

    Obsługa w pełni profesjonalna.Szybko,fachowo i rzetelnie. Polecam.Wiesław

Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane