Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przejęcie wraku przez zakład ubezpieczeń

Zobacz także:

Pytanie: Od ponad miesiąca rozliczam szkodę, która likwiduję z OC sprawcy. Rzeczoznawca orzekł szkodę całkowitą. Zakład ubezpieczeń chce wypłacić część kwoty z wyceny, a pozostałą część oddać mi w postaci pozostałości wraku auta. Nie chcę sie na to zgodzić. Wolę otrzymać pełną kwotę z wyceny, która mnie satysfakcjonuje i w ten sposób ostatecznie rozliczyć szkodę (w końcu szkoda jest to całkowita). Czy mogę sie uprzeć i wymagać od ubezpieczyciela, aby w przypadku orzeczenia szkody całkowitej wypłacił mi pełną kwotę z wyceny, zatrzymując dla siebie wrak auta?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Szkoda całkowita ma miejsce wtedy, gdy całkowity koszt naprawy pojazdu przekracza jego wartość sprzed momentu wystąpienia szkody. W takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie w wysokości odpowiadającej aktualnej wartości rynkowej pojazdu (oczywiście w stanie technicznym sprzed wypadku).

Praktyka wykształciła dwa sposoby likwidacji szkody całkowitej. Wg pierwszego zakład ubezpieczeniowy przejmuje wrak pojazdu i wypłaca całość należnej kwoty odszkodowania. Wg drugiego wrak pojazdu pozostaje we własności poszkodowanego, a kwota odszkodowania jest pomniejszana o wartość tego wraku.

Nie można jednak żądać od zakładu ubezpieczeń, aby przejął wrak. Zgodnie art. 3 ust. 4 pkt 3 Ustawy o działalności ubezpieczeniowej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz. U. Nr 124 poz. 1151) przejmowanie i zbywanie przedmiotów lub praw nabytych przez zakład ubezpieczeń w związku z wykonywaniem umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji ubezpieczeniowej są czynnościami ubezpieczeniowymi. Można zatem wnioskować o taki sposób likwidacji szkody, ale to od uznania zakładu będzie zależeć, czy przejmie wrak.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Przejęcie wraku przez zakład ubezpieczeń

 • marian 2013-04-09 20:42:29

  Re: Przejęcie wraku przez zakład ubezpieczeń

  Mam autocasco, w stojący mój samochód (3 letnie Clio III) na poboczu wjechał pijany (1,5 promila) dziadek (prawie 84 lata). Zglosiłem szkodę do PZU z mojego autocasco na tzw. "regeres". Auto przewieziono do ASO Likwiadator ASO i ekspert PZU* orzekli szkodę całkowitą. Wartośc pojazdu przed szkodą wyceniono na 30200 zł, wartośc uszkodzonego pojazdu na 20500, mi wypłacono odszkodowanie 9700 zł . I PZU uważa sprawę za zamkniętą. Przecież szkoda calkowia to utrata 70% wartości pojazdu więc chyba powinno mi się wypłacić około 21000 tys. ????? Nie chće wraku pojazdu kto mi go kupi za 20 tys. zł. PZU wystawiło go na licytację za 16 tys. nikt się nie zglosił, co dalej Ja chce odszkodowania auto niech sobie wezmą. Poradżcie jak walczyć z molochem PZU

 • Piotr 2010-01-30 20:10:43

  Re: Przejęcie wraku przez zakład ubezpieczeń

  Witam, Ja jestem w podobnej sytuacji ale odwrotnie ja chcę wrak przejąć-wykupić od leasingodawcy. Zapłaciłem 24 raty (do tej pory) pozostało jeszcze 23 raty. Zapłaciłem ponad 60% wartości. Zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie leasingodawcy i pytanie czy ja mam prawo wykupić od niego ten wrak (może jakieś prawo pierwokupu). Przecież na koniec umowy mam obiecane że za 1% moge wykupić samochód a czy w tej sytuacji czy moge wykupić za określoną sume wykupić wrak samochodu?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
 • Roman

  ocena usługi:

 • Magda

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
 • Artur

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Maria

  ocena usługi:

  porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
 • Marek

  ocena usługi:

 • D.Schaffner

  ocena usługi:

  Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
 • Formiga

  ocena usługi:

  Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
 • mirek

  ocena usługi:

  Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
 • gabriela

  ocena usługi:

  porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
 • Łukasz

  ocena usługi:

  Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
 • Jacek

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Zbigniew

  ocena usługi:

 • Piotr

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane