Uszkodzenie samochodu przez kamień

Pytanie:

"W czasie jazdy samochodem służbowym będącym w leasingu z koła wymijającego ten samochód osobowy samochodu ciężarowego wyrzucony został kamień, który uderzył w szybę przednią powodując jej pęknięcie. Po wyprzedzeniu samochodu ciężarowego kierowca dał znać kierowcy samochodu ciężarowego aby się zatrzymał. Kierowca samochodu ciężarowego złożył pisemne oświadczenie o spowodowaniu w samochodzie osobowym szkody powstałej po uderzeniu kamienia w szybę i jej pęknięcie. Po czasie w trakcie likwidacji szkody kierowca samochodu ciężarowego oświadczył swojemu ubezpieczycielowi, że nie poczuwa się do winy ponieważ nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie on był sprawcą szkody a oświadczenie podpisał pod wpływem stresu i pośpiechu. W związku z powyższym zakład ubezpieczeń, w którym ubezpieczony jest kierowca ciężarówki wstrzymał załatwianie wypłaty odszkodowania na 14 dni do czasu podjęcia decyzji, a samochód osobowy jest w trakcie naprawy (wymiana na nową uszkodzonej przedniej szyby). Samochód osobowy uszkodzony jest ubezpieczony w innym zakładzie ubezpieczeń. Co może zrobić poszkodowany leasingobiorca w takiej sytuacji gdy sprawca szkody wycofuje się z przyznania do jej wyrządzeni, a zakład ubezpieczeń wstrzymuje załatwianie sprawy prawdopodobnie skutecznie przyjmując oświadczenie kierowcy samochodu ciężarowego wycofującego się z przyznania się do spowodowania szkody?"

Odpowiedź prawnika: Uszkodzenie samochodu przez kamień

W opisywanym przypadku w pierwszej kolejności powstaje problem rozstrzygnięcia jaki podmiot jest odpowiedzialny za opisane wydarzenie. Jeżeli kamień uderzył spod koła samochodu, który poruszał się z prawidłową prędkością lub którego kierowca nie miał powodów, by zwalniać na drodze, raczej trudno będzie obwiniać kierowcę ciężarówki, a tym samym dochodzić od niego, czy też od jego ubezpieczyciela odszkodowania. Jeżeli jednak kierowca ciężarówki nie dochował ostrożności, np. widział kamyki a nie zwolnił, nie przestrzegał znaków drogowych informujących o takich warunkach drogowych, itp., istnieje możliwość argumentacji (popartej dowodami, np. z zeznań kierowcy samochodu osobowego), że ponosi on odpowiedzialność za zdarzenie , mimo że kierowca ten wycofał się ze złożonego oświadczenia. W każdym bądź razie, należy poczekać na decyzję zakładu ubezpieczeń. Jeżeli decyzja będzie niekorzystna, można przede wszystkim wykorzystać przysługujący w danym zakładzie wewnętrzny tryb odwoławczy lub po dokonaniu szansy na wygraną skierować sprawę do sądu, albo też bez wykorzystywania wewnętrznej drogi odwoławczej skierować sprawę do sądu.
Można również sprawdzić, czy ubezpieczenie AC nie obejmuje szkód tego typu lub zwrócić się o odszkodowanie do zarządcy drogi, o ile można wykazać, że nie dochował on obowiązków związanych np. z utrzymaniem lub oznakowaniem drogi.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika