Omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa

Pytanie:

"Jechałem samochodem w terenie zabudowanym drogą dwukierunkową. Na drodze, którą się poruszałem stał sznur pojazdów. Ponieważ chciałem skręcić w lewo kilkadziesiąt metrów dalej, zjechałem na lewy pas omijając stojące samochody z prędkością około 5km/h. Przeciwny pas ruchy był wolny ponieważ samochody w tym kierunku jazdy miały czerwone światło kilkaset metrów dalej. W czasie wykonywania manewru okazało się, że tuż przed skrętem w lewo jest przejście dla pieszych, wiec zatrzymałem się przed nim obok samochodu na prawym pasie, który ustępował pierwszeństwo pieszemu. Ja również ustąpiłem pierwszeństwa pieszemu i ruszyłem dopiero po samochodzie stojącym na prawym pasie. Policjant zarzucił mi \"ominięcie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu\". Ponieważ stwierdził, że już samo zrównanie się z pojazdem stojącym przed przejściem jest już jego ominięciem. Nie przyjąłem mandatu, ponieważ uważam, że zrównanie się z pojazdem nie jest jego ominięciem, tym bardziej że ja również ustąpiłem pierwszeństwa pieszemu i ruszyłem dopiero po pojeździe ustępującym pierwszeństwa pieszemu. Czy samo zrównanie się z pojazdem ustępującym pierwszeństwo pieszemu, czyli zatrzymanie się przed przejściem obok samochodu na prawym pasie jest w świetle prawa jego ominięciem i kwalifikuje się do czynu \"ominięcie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu\"? "

Odpowiedź prawnika: Omijanie pojazdu ustępującego pierwszeństwa

Zgodnie z art. 2 pkt 27 ustawy Prawo o ruchu drogowym omijanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody. Zabronione jest omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu (art. 26 ust. 3 pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Z treści tego przepisu wynika, że zabronione jest dokonywanie manewru omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, a nie wykonanie manewru ominięcia (w sensie jego dokonania, zakończenia) tego pojazdu. W chwili przejeżdżania obok pojazdu omijanego, tuż przed zatrzymaniem się obok tego pojazdu ma już miejsce manewr omijania. Bez względu na niedokończenie manewru omijania pojazd przejeżdżający pasem przeznaczonym dla kierunku przeciwnego rozpoczął manewr omijania. Jak się więc wydaje z opisu sytuacji mogło dojść do popełnienia wykroczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika