Becikowe a poród za granicą

Pytanie:

"Jestem Polką, dziecko urodziło się 2 miesiące temu w Niemczech, Ojcem jest obywatel USA przebywający razem ze mną, razem opiekujemy się dzieckiem. Zgłosiłam się do MOPSU z wnioskiem o zasiłek ale odmówiono mi ponieważ konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Ja mogę przedstawić ale ojciec dziecka jest tu jako turysta i nie ma możliwości uzyskania czegokolwiek z US , U Pracy czy czegoś. Faktycznie zarobkuje na czarno, sprzedając przygodnym klientom biżuterię. Jak mogę się starać o \"becikowe\". Co przedstawić urzędowi żeby zaakceptowali i przyznali mi zasiłek. O jaki dokument mogłabym się starać? urzędzie coś mówiono o tym żebym pozwała ojca o alimenty, no ale on jest obcokrajowcem!"

Odpowiedź prawnika: Becikowe a poród za granicą

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje trzy rodzaje świadczeń z tytułu urodzenia dziecka. Świadczenia te są przyznawane niezależnie od siebie, czyli, jeżeli spełnia się wszystkie warunki, można uzyskać świadczenie z trzech tytułów. Pierwszym z nich, jest becikowejednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka w wysokości 1000 zł. Zapomoga ta przysługuje ojcu lub matce albo opiekunowi prawnemu niezależnie od ich dochodów.  Wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin. Wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpoznania. Do wniosku należy dołączyć: akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że jednorazowa zapomoga na dziecko nie została już pobrana.

Kolejnym świadczeniem, jest jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przez osobę zamieszkałą w danej gminie, która może zostać przyznana w drodze uchwały gminy. Od konkretnej gminy zależeć będzie więc, czy świadczenie to na danym terenie zostaje przyznawane. W tym przypadku rada gminy określi wysokość i warunki przyznania zapomogi.

Trzecim ze świadczeń przewidzianych przez tą ustawę jest dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Dodatek ten, również w wysokości 1.000 zł przysługuje jednorazowo matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Aby otrzymać to świadczenie, należy być uprawnionym do zasiłku rodzinnego, a więc, między innymi, spełniać kryteria dochodowe. W związku z tym w pierwszej kolejności należy postarać się o przyznanie zasiłku rodzinnego wraz z dodatkiem z tytułu urodzenia dziecka. Dokumenty, jakie należy złożyć zostały opisane w artykule: Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny? Przez rodzinę ustawa rozumie: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością rodzinie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne; do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego.

Jak rozumiemy z zadanego pytania, nie jesteście Państwo małżeństwem, jednakże biologiczny ojciec dziecka uznał je, więc jest jego ojcem w rozumieniu prawa. W takiej sytuacji jego dochody będą podlegały uwzględnieniu. Jeżeli nie osiąga on dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem w Polsce, należy złożyć stosowne oświadczenie i zaznaczyć, że dana osoba przebywa na terytorium RP w celach turystycznych (zaświadczenie o zarobkach składa się bowiem, jeżeli dana osoba osiągnęła dochody opodatkowane, bądź na zasadach ogólnych, bądź w inny sposób). Ustawa i rozporządzenie dotyczące dokumentów składanych wraz z wnioskiem nie precyzują wprost, jakie dokumenty powinien złożyć cudzoziemiec. W przypadku gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione w tych aktach, to podmiot realizujący świadczenie może domagać się odpowiedniego dokumentu, a zatem możliwe jest, że organ zażąda, np.  zaświadczenia o zarobkach z zagranicy. Można również dodać, że fakt, iż ojciec dziecka jest obcokrajowcem nie stoi na przeszkodzie, by żądać od niego alimentów.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika