Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Emerytura osoby pracującej przy azbeście

Pytanie: Odmówiono mi prawa do wcześniejszej emerytury uzasadniając to niespełnieniem warunków koniecznych do jej przyznania, warunków, które określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( DZ.U. nr 8 poz.43 ze zm.) w § 8 ust.1: Pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w Dziale IV Wykazu B nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: 1)osiągnął wiek emerytalny wynoszący 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn; 2)ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 10 lat wykonywał prace wymienione w Dziale IV Wykazu B: tj. 1.Prace wykonywane bezpośrednio przy przetwórstwie azbestu. ZUS argumentuje, iż na podstawie przedłożonego świadectwa pracy uznaje, że przepracowałem w szczególnych warunkach 7 lat 9 m-cy i 25 dni, zamiast wymaganych 10 lat pracy na stanowisku wymienionym w Dziale IV Wykazie B i w związku z tym, brak jest podstaw do przyznania mi emerytury. ZUS nie uwzględnił 3 letniego okresu pracy do okresu zatrudnienia o którym mowa w art. 6 ustawy z dnia 19.06.1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest ( DZ.U. Nr 101, poz.628 z późn. zm.) . W tym czasie pracowałem w zakładzie pracy który nie został oczyszczony z azbestu tak jak nakazuje to ta ustawa. Czy przy pisaniu odwołania do ZUS mogę powołać się na przepisy ustawy o zakazie stosowania azbestu? W § 6 tej ustawy jest mowa o świadczeniu przedemerytalnym, czy w takim razie mogę także traktować to jako wyliczenie wieku emerytalnego (warunki szczególne, praca przy azbeście)?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Ustawa o zakazie stosowania azbestu zawiera szczególną regulacje dotyczącą ustalania świadczenia przedemerytalnego, które jest świadczeniem bardziej podobnym  do zasiłku dla bezrobotnych niż do świadczenia emerytalnego. Fakt,  że zgodnie z tą ustawą,  w celu ustalenia prawa do świadczenia przedemerytalnego, do okresu zatrudnienia wlicza się okres zatrudnienia do czasu zaprzestania produkcji wyrobów zawierających azbest i oczyszczenia tych zakładów z azbestu nie oznacza, iż zaliczenie to będzie się stosowało do nabycia prawa do emerytury.

Zgodnie bowiem z rozporządzeniem w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. 

Okresy pracy stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach lub w świadectwie pracy. 

Zgodnie z orzecznictwem SN, w postępowaniu odwoławczym dopuszczalne jest przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków na okoliczność zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeżeli zainteresowany wykaże, że nie może przedstawić zaświadczenia zakładu pracy z powodu likwidacji zakładu pracy lub zniszczenia dokumentów dotyczących takiego zatrudnienia. Przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków nie jest dopuszczalne w postępowaniu przed organem rentowym (uchwała SN z dnia 27 maja 1985 r., sygn. akt III UZP 5/85).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Emerytura osoby pracującej przy azbeście

  • K..A. 2012-02-27 12:57:13

    Re: Emerytura osoby pracującej przy azbeście

    W styczniu 1999 r. przeszedlem na zasilek przedemerytalny. W dniu rejestracji udowodnilem okres zatrudnienia 25 lat pracy ,oraz 14,5 lat pracy w zakladzie produkujacym wyroby azbestowe.Warunkiem bylo 10 lat pracy w szczegolnych warunkach, a w sumie 25 lat . Dzisiaj chcac przejsc na wczesniejsza emeryture , ZUS tworzy broblemy ktorych nie moge zrozumiec. do zasilku przedemerytalnego mam zaliczone lata pracy w szczegolnie szkodliwych wa runkach Wykazie A i B , a do emerytury niewiem gdzie tkwi blad.

  • K.L. 2012-02-27 12:56:23

    Re: Emerytura osoby pracującej przy azbeście

    W styczniu 1999 r. przeszedlem na zasilek przedemerytalny. W dniu rejestracji udowodnilem okres zatrudnienia 25 lat pracy ,oraz 14,5 lat pracy w zakladzie produkujacym wyroby azbestowe.Warunkiem bylo 10 lat pracy w szczegolnych warunkach, a w sumie 25 lat . Dzisiaj chcac przejsc na wczesniejsza emeryture , ZUS tworzy broblemy ktorych nie moge zrozumiec. do zasilku przedemerytalnego mam zaliczone lata pracy w szczegolnie szkodliwych wa runkach Wykazie A i B , a do emerytury niewiem gdzie tkwi blad.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 5
  • 2
  • 6
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • tomasz

    ocena usługi:

    W pełni wyczerpująca treść odpowiedzi
  • Seweryn

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo wyczerpująca i dokładna odpowiedź. Mam nadzieję, że pomoże mi ona rozwiązać mój problem. Kontakt również bardzo dobry. Świetna obsługa. Dobrze, że jest taki portal jak e-prawnik. Polecam wszystkim.
  • CZESŁAW

    ocena usługi:

    PORADA USYSTEMATYZOWANA TEMATYCZNIE , KOMPLEKSOWA , NAPISANA W DOSTĘPNYM \" JĘZYKU\". ODPOWIADA KROK PO KROKU NA ZADANE PYTANIA. CO NAJWAŻNIEJSZE - WIEM JAK DALEJ POSTĘPOWAĆ ....POLECAM KORZYSTANIE Z TEJ FORMY . Czesław
  • Maja

    ocena usługi:

  • Paweł

    ocena usługi:

    To jest druga usługa , z której jestem bardzo zadowolony. Opinia zrozumiała, profesjonalna usługa warta polecenia. Dziękuję Paweł.
  • Marian

    ocena usługi:

    Polecam Opinia jasna i zrozumiała jak wszystkie dotychczsowe. Pozdrawiam cały zespół
  • gs

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię .Fajnie ,że można w dość łatwy i szybki sposób otrzymać poradę prawną. Świetna obsługa i kontakt oraz podejście do klienta bardzo profesjonalne , a sama opinia jasna, krótka i zrozumiała.Podoba mi się również to, że po otrzymaniu opini można jeszcze wyjaśnić pewne zagadnienia. Polecam. Pozdrawiam Biuro obsługi klienta i cały Zespół prawników.
  • Bogusław

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wnikliwe i profesjonalne wyjaśnienia dotyczące mojej sprawy. Konkluzja rozważań prawnych jest jasna i jednoznaczna, mam nadzieję, że dzięki niej uda mi się zakończyć pozytywnie moją sprawę. Cieszę się, że istnieje tak profesjonalny i życzliwy portal jak e-prawnik.pl. Będę polecał wszystkim. Pozdrawiam serdecznie cały Zespół. Bogusław
  • Maria

    ocena usługi:

    Dziękuję za pomoc. Maria
  • teresa

    ocena usługi:

    Jestem zadwolona z usługi. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź. W razie wątpliwości można \"dopytać\".
  • Paweł

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z opini,bardzo przejrzysta i zrozumiała .Polecę znajomym .Dziękuję Paweł.
  • Joanna

    ocena usługi:

  • Edward

    ocena usługi:

    Człowiek prosząc o poradę,podświadomie myśli o korzystnym dla niego rozwiązaniu,nie zawsze tak jest,niestety, lecz opinia prawna,wystawiona przez e-prawnik, w sposób czytelny dla nas, pokazuje jak można bronić się przed,mówiąc kolokwialne,oszustami,żerującymi na naszej niewiedzy
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane