Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

Pytanie:

"Mojej mamie mieszkającej w Niemczech przesyłana jest emerytura z Polski, przeliczona na tamtejszą walutę. Od marca 2005 r. pomniejszana ona jest o podatek. Na jakiej podstawie dokonywane są potrącenia i od kiedy obowiązują?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od emerytury wysyłanej za granicę Polski

Zasady opodatkowania m.in. emerytur wypłacanych z Polski osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech reguluje Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z dnia 20 stycznia 2005 r.). Zgodnie z Oświadczeniem Rządowym z dnia 23 listopada 2004 r. w sprawie mocy obowiązującej Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r., Nr 12, poz. 91), umowa wchodzi w życie dnia 19 grudnia 2004 r.

Zgodnie z art. 18 Umowy, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (np. w Niemczech) z drugiego Umawiającego się Państwa (z Polski), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie (w Niemczech).

Podsumowując, dochody z emerytur wypłacanych z Polski osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech, mogą być opodatkowane tylko w Niemczech, natomiast nie mogą być opodatkowane w Polsce. Jeśli płatnik emerytury z Polski dokonuje potrącenia podatku, podatnik powinien doręczyć płatnikowi certyfikat rezydencji (specjalne zaświadczenie od organów niemieckich) potwierdzający miejsce zamieszkania na terytorium Niemiec i zażądać zaniechania pobierania podatku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Edward Cholewa 2023-06-08 16:52:35

    Na podstawie umowy o podwójnym opodatkowaniu między Polską a Niemcami w zakresie unikania podwójnego opodatkowania z d. 14.05. 2003r. Art. 18 tej umowy: Emerytury i podobne świadczenia otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie np. w Niemczech z drugiego Umawiającego się Państwa z Polski podlegają opodatkowaniu tylko w tym Pierwszym Państwie w (Niemczech) Niestety Polscy urzędnicy inaczej interpretują tą umowę podciągając emerytury pod art. 18 pkt. 2, który mówi o emeryturach i rentach wypłacanych z systemu socjalnych np. w Niemczech.. Polskie emerytury nie są wypłacane z systemu ubezpieczeń socjalnych. Stwierdziłem że nie ma sensu walczyć z głowami twardogłowymi bo to nic nie da Polskie Urzędy Skarbowe na swoją korzyść interpretują tą umowę udając że ZUS zajmuje się Ubezpieczeniami społecznymi z których wypłacana jest emerytura oraz również systemem ubezpieczeń socjalnych, które z emeryturą nie mają nic wspólnego za wyjątkiem tego że są wypłacane tylko z tego samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Niemcy to rozróżniają i ten punkt 2 został tylko użyty dla strony niemieckiej, ponieważ Niemcy wypłacają Renty z Ubezpieczeń Socjalnych. Zdecydowałem się zaskarżyć Polskę do Sądu W Strasburgu, ponieważ Sądy w Polsce nic nowego nie wniosą, ponieważ Polska potrąca podatek od emerytury już od 2003r dla tysięcy Polaków mieszkających poza granicą Polską, przez co Polska może zwracać setki milionów Euro. Było by bardzo dobrze zrobić zbiorowy Pozew do Sądu w Strasburgu łącznie z Odszkodowaniami, oczekuję na wspólne zgłoszenia na emaila; chomark@wp.pl

  • ana 2021-06-25 12:04:36

    Najlepiej by bylo zlozyc chyba pozew zbiorowy, z Opolem ciezka sprawa. Przez 1,5 roku ja im udowadnialam , ze emerytura mi sie nalezy w 2 sadach a od poczatku nie bylo podstaw abym jej nie otrzymala. Postaram sie o ten certyfikat rezydencji podatkowej ale tez nie wierze , ze to cos da. A takich jak ja osob jest sporo. Pozdrawiam

  • tw 2021-01-17 03:58:06

    prawo swoje a urzad skarbowy swoje. czyli pobiera zaliczke bez skrupolow. do tego zamieszal wsa w opolu swym wyrokiem. i badz tu madry. pozostaje dluga i uporczywa droga sadowa w kraju. powodzenia zycze wam i mnie tez, gdyz zajmuje sie tym problemem rowniez.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika