Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym

Pytanie:

"Przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych posługują się pojęciem " pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym" jednak pojęcia tego nie definiują. Rodzice prowadzą wspólną działalność gospodarczą jako osoby fizyczne spółka cywilna. Ich syn, student studiów dziennych, nie mieszka z rodzicami. Mieszka w innym mieście, ale w mieszkaniu będącym własnością rodziców. Czy w przedstawionej sytuacji, zakładając, że syn nie osiąga żadnych dochodów i utrzymuje się wyłącznie z pieniędzy rodziców, można twierdzić, że prowadzi on z rodzicami wspólne gospodarstwo domowe, w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych? Czy w przedstawionej sytuacji odpowiedź na powyższe pytanie byłaby inna, gdyby syn nadal nie osiągał żadnych dochodów, ale otrzymywał z uczelni stypendium za wyniki w nauce, w wysokości ok. 300 zł/m- c, i które nie byłoby wypłacane przez uczelnię przez cały rok ( stypendium za poprzedni rok akademicki wypłacane byłoby przez następny semestr, lub przez cały następny rok akademicki)?"

Odpowiedź prawnika: Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym

Spółka cywilna jest podmiotem gospodarczym, który może zatrudniać pracowników i być w związku z tym pracodawcą, także dla osób bliskich wspólnikom. Pracownicy tacy podlegają ubezpieczeniu społecznym pracowników. Ustawa stwierdza, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. Wniosek, że małżonek może być pracownikiem spółki.

W przedstawionej sytuacji oboje małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Podlegają zatem obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że takiemu ubezpieczeniu podlegają też osoby z nimi współpracujące.

Jednakże osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są między innymi studentami, do ukończenia 26 lat. Student nie podlega takiemu ubezpieczeniu bo jest dla niego ustanowiony osobny tytuł ubezpieczenia. Osiąganie dochodu z tytułu stypendium nie stanowi podstawy do objęcia ubezpieczeniem.

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka (tutaj małżonkowie podlegają jednak ubezpieczeniu nie jak osoby współpracujące, lecz jako prowadzący pozarolniczą działalność), dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Przepis wyraźnie stanowi, że osobą współpracującą jest osoba, która spełnia dwie cechy i znajduje się w katalogu osób wyżej wymienionych. Te dwie cechy to pozostawanie we wspólnym gospodarstwie (nie musi to być fizyczna obecność w budynku, gdzie mieszkają rodzice) oraz współpraca przy prowadzeniu działalności. Brak którejkolwiek z tych cech łącznie wymaganych powoduje, że osoba nie ma charakteru osoby współpracującej. Zaznaczyć i tak należy, że studenci zostali wyłączeni od obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika