Przejście na emeryturę prezesa spółki z o.o.

Pytanie:

"Prezes zarządu sp. z o.o. (1/2 etatu) skończył 65 lat i zamierza ubiegać się o przyznanie emerytury. Planuje pozostać na stanowisku i dalej pracować. Jednocześnie pracuje na etacie na uczelni wyższej i też chce kontynuować. Jaka jest procedura przyznania emerytury w tych dwóch przypadkach? Czy obowiązują ograniczenia w zarobkach dla emeryta zatrudnionego na uczelni i w spółce? Jeśli musi się zwolnić, a po uzyskaniu prawa do emerytury ponownie się zatrudnić, to jak powinno się postąpić w sprawie obsadzenia stanowiska prezesa zarządu - zatrudnić nowego, czy wyznaczyć pełnomocnika?"

Odpowiedź prawnika: Przejście na emeryturę prezesa spółki z o.o.

Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, o których mowa w art. 6, 7 i 10, (art. 6 pkt 1 – pracownicy) w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Jeżeli do opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest zobowiązany więcej niż jeden płatnik składek (dwóch pracodawców), to sam ubezpieczony jest obowiązany do zawiadomienia wszystkich płatników składek o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. Emeryt, który zatrudni się ponownie jest również pracownikiem i stosuje się do niego te ograniczenia. Co do zawieszenia zaś emerytury, to co do zasady emerytura nie zostanie zawieszona w Pana przypadku, gdyż osiągnął Pan wiek emerytalny, chyba że nie rozwiązał Pan stosunku pracy z pracodawcą, u którego był Pan zatrudniony przed złożeniem wniosku. Prosimy również o zapoznanie się z porada pod tytułem: Czy i kiedy możliwe jest zawieszenie świadczenia wypłacanego z FUS? Aby w ogóle można było otrzymać emeryturę należy złożyć o nią wniosek i rozwiązać stosunek pracy u dwóch pracodawców, gdyż w powyższym przypadku emerytura zostanie automatycznie zawieszona. W okresie rozwiązania stosunku pracy nadal może Pan pełnić funkcje członka zarządu, lecz nie na podstawie umowy o pracę, ale na innej podstawie lub po prostu spełniać obowiązek członka zarządu organizacyjnie (nieodpłatnie) do czasu uzyskania emerytury – później podpisując umowę o pracę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika