Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Renta rodzinna a zaległości w ZUS

Pytanie: Czy przyznanie renty rodzinnej po zmarłym ojcu małoletniej córce jest uzależnione od zapłacenia na rzecz ZUS zaległych, niezapłaconych przez zmarłego składek? Jeżeli tak, czy dotyczy to wszystkich należności niezapłaconych, czy tylko za ostatnie 5 lat, jeżeli taki okres zatrudnienia zastanie wskazany we wniosku o rentę? Zmarła osoba urodziła się w 1952 r. Prowadziła własne firmy (głównie - wpis do ewidencji działalności gospodarczej, lecz nie tylko). Były też okresy, kiedy osoba ta nie prowadziła działalności. Nie posiadam dokumentów dotyczących okresu wcześniejszego niż 1999r. (nie mam książeczki ubezpieczeniowej, itd.). Od 1999 posiadam pewną wiedzę na ten temat i wiem, że są zaległości w stosunku do ZUS. W ZUS-ie doinformowano mnie, że wystarczą dane za okres ostatnich 5 lat.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Renta rodzinna będzie córce przysługiwać, jeśli zmarły miał ustalone prawo do emerytury lub, gdy spełniał warunki do jej uzyskania. W opisanym przypadku tytułem ubezpieczenia było prowadzenie działalności gospodarczej. Zmarły należał do grupy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
a przed 1 stycznia 1969 r., które prawo do emerytury mogą ustalić wg starych lub nowych zasad (mogą dokonać wyboru).  

Możliwość przejścia na emeryturę na starych zasadach istnieje, gdy zostaną spełnione łącznie poniższe przesłanki: osoby te nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego oraz warunki do uzyskania emerytury zostaną spełnione do 31 grudnia 2007 r. Możliwość wyboru starych zasad przysługuje osobom takim jak:

 • pracownicy,
 • ubezpieczeni będący pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze,
 • osoby wykonujące działalność twórczą lub artystyczną bez względu na to, czy są pracownikami czy też ubezpieczonymi opłacającymi składki na własne ubezpieczenie z tytułu wykonywania tej działalności,
 • górnicy,
 • kolejarze.

Jak widać z powyższego ustalenie emerytury na starych zasadach nie dotyczy osób, które prowadziły działalność gospodarczą. W związku z tym należy uznać, że zmarły spełniał warunki do uzyskania emerytury, jeśli osiągnął minimalny wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Prawo do emerytury według nowych zasad nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia. Natomiast konieczne jest opłacanie składek.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Renta rodzinna a zaległości w ZUS

 • natka.......... 2015-07-15 22:00:14

  Re: Renta rodzinna a zaległości w ZUS

  dziecko urodziło się 4 miesiące po śmierci swojego ojca który był na wcześniejszej emeryturze ponieważ był górnikiem.po urodzeniu dziecko dostało nazwisko matki-konkubiny zmarłego.do czasu wyjaśnienia sprawy o nazwisko i badanie DNA że to dziecko zmarłego minęło 1,5 roku jak udowodniono ze to jego dziecko i dostało sądownie nazwisko ojca-czy mam jakieś szanse na to aby ZUS wypłacił mi zaległe pieniążki za okres od urodzenia dziecka aż do czasu kiedy dziecku zostało nadane nazwisko ojca?

 • Halina Kocjan 2010-11-12 13:45:47

  Re: Renta rodzinna a zaległości w ZUS

  Mam 55 lat,23 lata pracy,zaległość w płaceniu składek kilka mcy z 1999r.od tegoz tez roku nie podjęłam pracy.Mam nadzieję,że zaległe skladki już sie przedawniły.W związku z tym mam pytanie czy jeżeli osiągne wiek 60 lat mogę ubiegać sie o jakąś emeryturę?Czy wtedy np.nieopłaconych kilku mcy nie wliczy mi sie do okresu zatrudnienia.Prowadzilam działalność gospodarczą.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane