Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Renta socjalna a renta cywilna

Pytanie: Jestem osobą niepełnosprawną i pobieram rentę socjalną (dawniej z opieki społecznej, teraz z ZUS-u) i dodatek pielęgnacyjny, który pobiera moja mama. Mam dawny I stopień niepełnosprawności ze względu na ogólny stan zdrowia oraz ze względu na wzrok, na orzeczeniu jest dopisek o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji, ale też jest uwaga, że jest możliwość podjęcia pracy w warunkach dostosowanych do możliwości osoby niepełnosprawnej. 3 lata temu zostałam potrącona na przejściu dla pieszych przez samochód (m.in. doszło do skomplikowanego złamania kręgosłupa). Po długich bojach z PZU sąd uznał, że należy mi się renta powypadkowa z tytułu utraconych dochodów (przed wypadkiem miałam możliwość podjęcia pracy jako asystent naukowy na uczelni). Renta ta jest w wysokości ok. 920 zł. Do tej pory, otrzymując rentę socjalną, mogłam dorobić do wysokości tej renty - czyli 423 zł. Interesuje mnie to, na ile będę ograniczona w podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności zawodowej w przypadku otrzymywania renty zasądzonej przez sąd i wypłacanej przez PZU? Wiadomo, że na pełen etat w "normalnych" warunkach pracować i tak nie mogę. Ale co będzie wyznacznikiem tego, jaką pracę mogę jednak podjąć? Kto i w jaki sposób będzie to sprawdzał? Czy mogę podjąć np. pracę na 1/4 lub 1/2 etatu w warunkach dostosowanych dla osoby niepełnosprawnej - np. w domu? Czy może to być np. forma zatrudnienia oparta o umowę zlecenia? Czy w przypadku takiej renty można mówić o rewaloryzacji? Jej wysokość została kilka miesięcy temu określona na podstawie średniej wysokości dochodów asystenta uczelni. Może zastrzec to jakoś w ugodzie jaką właśnie zawieram z PZU?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Renta, którą będzie pani otrzymywać od PZU jest rentą, o której mówi art. 444 kodeksu cywilnego. Na jego podstawie poszkodowany, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Czym innym jest renta wypłacana z ZUS-u.

Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.  Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa powyżej, uważa się zatrudnienie, służbę, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej.  Za przychód w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej uważa się przychód stanowiący zadeklarowaną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne. Za przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego

Oprócz powyższych przychodów wpływ na zawieszenie renty socjalnej mają przychody zaliczane do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do tych przychodów nie należy odszkodowanie w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.  Przychody z takiej renty są zwolnione od podatku.

Do przychodów mających wpływ na rentę socjalną zalicza się ponadto przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Jak najbardziej możliwe jest więc jednoczesne pobieranie renty socjalnej oraz renty płaconej przez PZU, bez niebezpieczeństwa, że renta socjalna zostanie zmniejszona czy zawieszona. Możliwe jest też podjęcie pracy zarobkowej w warunkach przystosowanych dla osoby niepełnosprawnej. Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, o których mowa powyżej, w łącznej kwocie wyższej niż 30 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Kwota aktualnego (tj. za III kwartał) przeciętnego wynagrodzenia wynosi  347,24 zł. Oznacza to, że osoba otrzymująca rentę socjalną może, zachowując to świadczenie, otrzymywać wynagrodzenie np. z tytułu umowy o pracę (lub umowy zlecenia) w wysokości 704,20 (brutto). Wynagrodzenie minimalne będzie od 1 stycznia wynosiło 899zł.

W ugodzie zawieranej z PZU warto zawrzeć klauzulę rewaloryzacyjną, tak, by wysokość renty mogła być zwiększana wg inflacji i , jeśli zwiększą się zarobki osób zatrudnionych na stanowisku asystenta uczelni. 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Renta socjalna a renta cywilna

  • kasia 2011-05-08 19:30:03

    Re: Renta socjalna a renta cywilna

    brat ma rete socjalnom przez zus 611zl.mama wyjechala zagranice i zostawila nas z dlugiem za mieszkanie i komornik zabiera bratu 152zl.za mieszkanie ktore mama jest najemczyniom.prosze o odpisanie czy mogom bratu zabierac za matki dlugi


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
  • Daniel

    ocena usługi:

  • TT

    ocena usługi:

  • Cz. D

    ocena usługi:

  • Adiemi

    ocena usługi:

    wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
  • Wojciech

    ocena usługi:

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
  • JS

    ocena usługi:

    Terminowo, jasno.
  • Artur

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
  • Dorota G.

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
  • Michał K.

    ocena usługi:

    Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • edek

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze.
  • Janina

    ocena usługi:

    Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane