Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Ubezpieczenie w KRUS a wynajem lokali

Pytanie: Czy posiadacz kamienicy, z której czerpie dochody i płaci podatki na zasadach ogólnych MUSI zarejestrować działalność gospodarcza i ubezpieczyć się w ZUS? Czy rolnik posiadający taka kamienice POWINIEN wyrejestrować się z KRUS?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu przepisów o ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r., Nr 50 poz. 291) podlegają z mocy ustawy rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz domownik tego rolnika, jeśli ten rolnik lub domownik nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Z punktu widzenia prawa podatkowego uzyskiwanie dochodów z tytułu najmu zalicza się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej z art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 51 poz. 307). Art. 5a przybliża co należy rozumieć pod pojęciem pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to działalność zarobkowa:

a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa

b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż

c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o PIT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 16 kwietnia 2004 r. (sygn. I SA/Lu 617/2003) orzekł, że „O tym, czy mamy, czy też nie mamy do czynienia z działalnością gospodarczą decyduje ciągłość, czyli powtarzalność i stałość czynności oraz ich zarobkowy, zorganizowany, zawodowy charakter w rozumieniu ustawy prawo działalności gospodarczej, pozwalający na uczestnictwo w obrocie gospodarczym”. Za oceną że prowadzona działalność jest działalnością gospodarczą decydują okoliczności faktyczne i nie jest wymagane uzyskanie wpisu do ewidencji opowiedział się WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 28 października 2008 r. (sygn. I SA/Wr 909/2008). Zatem uzyskiwanie przychodów z najmu lokali będzie prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów podatkowych, ale nie ma to przełożenia na kwestię ubezpieczeń w ramach ZUS.

Art. 6 ust. 1 pkt. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Ponadto osoby te podlegają także obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu na mocy art. 12 ust. 1. Na takich osobach ciąży jednak obowiązek zgłoszenia samych siebie do ZUS celem objęcia ubezpieczeniem, a obowiązku tego muszą dopełnić w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczenia. Tym dniem będzie dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, która musi zostać wcześniej zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej. Ponadto do specjalnego formularza zgłoszeniowego do ZUS trzeba dołączyć zaświadczenie o nadaniu numeru REGON, a ten wydaje się zarejestrowanym przedsiębiorcom, a nie każdemu kto podejmuje jakąś aktywność, która może być traktowana jako działalność gospodarcza.

Podsumowując, rację w Państwa przypadku ma KRUS. Fakt, że prowadzona aktywność jest pozarolniczą działalnością gospodarczą w myśl prawa podatkowego nie oznacza jeszcze, że powstaje obowiązek podlegania ubezpieczeniu w ZUS. Opłacanie składek w ZUS wiąże się w tym przypadku ze statusem przedsiębiorcy, który zarejestrował swoją działalność gospodarczą.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Ubezpieczenie w KRUS a wynajem lokali

  • Andrzej Nowak 2017-09-02 22:43:17

    Re: Ubezpieczenie w KRUS a wynajem lokali

    Może coś przeoczyłem ale nie znajduje w tym artykule opisu stanowiska KRUS w powyższej sprawie, więc co oznacza, że ma on rację? Czy można być ubezpieczonym w KRUS wynajmując kamienicę, czy jest to wykluczone, ponieważ wynajem jest działalnością gospodarczą, a ta z automatycznie podlega pod ZUS?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
  • Z. Wiśniewski

    ocena usługi:

    Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
  • Renata

    ocena usługi:

  • Damian

    ocena usługi:

  • Zbyszek

    ocena usługi:

    Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
  • Adam

    ocena usługi:

    Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej


Tagi



Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane