Ubezpieczenie z KRUS małżonka

Pytanie:

"Czy po zawarciu związku małżeńskiego małżonka będzie musiała ubezpieczyć się w KRUS-ie, jeżeli mąż posiada ziemie rolną w wysokości ponad 1 ha przeliczeniowego? Małżonka jest zatrudniona na cały etat. Czy wymagane jest zgłoszenie tego faktu do KRUS-u? Jakie to będzie miało znaczenie, jeśli będzie rozdzielność majątkowa przed zawarciem małżeństwa?"

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie z KRUS małżonka

W przedstawionej sytuacji zasadnicze znaczenie będzie miała ustawa z dnia z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 1998 Nr 7 poz 25 z późn. zmianami).

Zgodnie z jej postanowieniami przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym (art. 5 ustawy).

Kwestia objęcia ubezpieczeniem rolniczym małżonka rolnika była przedmiotem orzeczeń sądowych. Jak wskazuje wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18 maja 1995 roku (III AUr 126/95), małżonek rolnika nie pracujący w gospodarstwie rolnym i nie uczestniczący ze współmałżonkiem w prowadzeniu gospodarstwa rolnego lub gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z gospodarstwem rolnym nie podlega ustawowemu ubezpieczeniu społecznemu rolników przewidzianemu w art. 4 i art. 5 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 1993 r. Nr 71 poz. 342). Przez pojęcie "małżonek rolnika pracujący w gospodarstwie rolnym" należy rozumieć przyczynianie się do właściwego jego funkcjonowania, czyli wykonywanie takich czynności w gospodarstwie rolnym, bez których funkcje gospodarstwa nie mogą być realizowane.

Jak więc wynika z powyższego, małżonek podlega ubezpieczeniu społecznemu jedynie wtedy, gdy bądź pracuje w gospodarstwie rolnika bądź w gospodarstwie domowym rolnika, i funkcjonowanie tego gospodarstwa rolnego bez udziału małżonka byłoby niemożliwe.

Z zadanego pytania wynika jednak, iż małżonka pozostaje w stosunku pracy i podlega zapewnie innemu ubezpieczeniu społecznemu z tytułu stosunku pracy – dlatego też nie może być jednocześnie objęta ubezpieczeniem społecznym rolników. Jak bowiem wynika z art. 7 i 16 w/w ustawy, rolnicy jak i domownicy rolników nie podlegają ubezpieczeniu rolniczemu, jeżeli podlegają oni innemu ubezpieczeniu społecznemu lub mają ustalone prawo do emerytury lub renty albo mają ustalone prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Małżonek rolnika podlega tej samej zasadzie.

Ustawa nie przewiduje także obowiązku zgłoszenia faktu zawarcia związku małżeńskiego przez rolnika w KRUS-ie.

Inną kwestią jest natomiast zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej, ustanawiającej między małżonkami ustrój rozdzielności majątkowej. Brak rozdzielności majątkowej może bowiem rodzic po stronie małżonki obowiązki w przypadku nieuiszczenia składki przez męża. Według przepisu art. 52 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych a ponadto do składek na ubezpieczenie społeczne rolników stosuje się odpowiednio m. in. przepis art. 110 ustawy o ordynacji podatkowej. Jak wynika z w/w przepisu, rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, jednakże tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. Przepis ten stosuje się także w razie unieważnienia małżeństwa oraz separacji. Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej pozwoli m. in. na wyłączenie odpowiedzialności solidarnej żony, w przypadku gdyby mąż nie uiszczał należycie składek na ubezpieczenie.

Można także wspomnieć, iż posiadanie przez żonę nieruchomości rolnych może mieć znaczenie dla przyznania Panu renty strukturalnej. 


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika