Umowa o pracę nakładczą a zbieg ubezpieczeń

Pytanie:

"Od 2001 roku prowadzę działalność gospodarczą, obecnie zatrudniam 1 pracownika i odprowadzam do ZUS składki w pełnej wysokości. Zamierzam dodatkowo zatrudnić się na umowę o pracę nakładczą co spowoduje u mnie zbieg tytułów ubezpieczeń. Czy w takiej sytuacji przepisy pozwalają na wybór jednego tytułu ubezpieczenia, zwalniając z obowiązku odprowadzania składek od pozostałych?"

Odpowiedź prawnika: Umowa o pracę nakładczą a zbieg ubezpieczeń

Zgodnie z art.  9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 (praca nakładcza), 4-6 (pkt 5 działalność gospodarcza) i 10, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń

Zasadniczo więc może Pan zawnioskować do ZUS o zmianę tytułu obowiązkowego ubezpieczenia z działalności na pracę nakładczą. Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych definiując pracę nakładczą określają jedyne (art. 8 ust. 3), iż za osobę wykonującą pracę nakładczą uważa się osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę nakładczą, nie wskakując żadnych dolnych limitów wynagrodzenia otrzymywanego na podstawie tej umowy. Problem jest w zasadzie oczywisty - można niejako uciec od obowiązku płacenia wysokich składek z działalności  zawierając umowę o pracę nakładczą. Sprawa nie jest jednak tak prosta, o czym piszemy w informacji prawnej  

Praca nakładcza a ZUS

Warto też przytoczyć w tym miejscu wyrok Sądu Najwyższego (III UK 73/2007), zgodnie z którym umowy o pracę nakładczą uprawniają do objęcia ubezpieczeniem z tego tytułu, gdy wynagrodzenie wynosi co najmniej połowę najniższego wynagrodzenia. Niestety uzasadnienie tego wyroku, które powinno zawierać argumenty jakimi kierował się SN, nie zostało jeszcze opublikowane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika