Zaległe składki ZUS z FGŚP

Pytanie:

"Firma (sp. z o.o.) złożyła wniosek do sądu o upadłość. Od ponad roku nie odprowadzała składek ZUS od mojego wynagrodzenia (ponad średnia krajowa) ? Ewentualne dochodzenie tych składek (przez ZUS) z majątku spółki/prezesa prawdopodobnie okaże się bezskuteczne ze względu na brak majątków. Czy FGŚP (inny?) pokryje mi zaległe składki? Jeśli tak, to czy zostaną one zaniżone np. do składek od średniej krajowej? (wtedy zanotuję na moim koncie ZUS/OFE stratę wynikającą z różnicy wynagrodzeń mojego i średniej krajowej)? Czy ewentualnie można dochodzić roszczeń na drodze cywilnoprawnej od prezesa spółki/właściciela?"

Odpowiedź prawnika: Zaległe składki ZUS z FGŚP

W razie niewypłacalności pracodawcy niezaspokojone roszczenia pracownicze podlegają zaspokojeniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Należą do nich należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawców, przy czym za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż 3 miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli ustanie stosunku pracy przypada w czasie nie dłuższym niż 9 miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy (art. 12 ust. 2 pkt 3 i ust. 3 ustawy o o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). Biorąc pod uwagę, że podstawę wymiaru składek stanowi przychód (art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), będą one obliczone w oparciu o wysokość wynagrodzenia wypłaconego z FGŚP. Gdy osobą uprawnioną jest pracownik lub były pracownik, wpłat składek dokonuje kierownik Biura Terenowego FGŚP (§8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wykazów, wniosków i wypłat świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).

Egzekwowanie składek leży w gestii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (art. 24 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Ewentualne wykazanie przez Pana szkody wynikającej z nieopłacenia składek nie przesądzałaby przy tym o możliwości dochodzenia odszkodowania czy to od członka zarządu, czy to od jej wspólników. Ci ostatni, zgodnie z art. 151 §4 kodeksu spółek handlowych, nie odpowiadają za jej zobowiązania. Z kolei osobista odpowiedzialność członka zarządu spółki z o.o. za jej zobowiązania ma charakter wyjątkowy i ma miejsce jedynie jeżeli przeciwko egzekucja prowadzona przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, przy czym może on zwolnić się od niej, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody. (art. 299 k.s.h.).

Nie wyklucza to odpowiedzialności karnej na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 1 u.s.u.s., zgodnie z którym kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika, nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny do 5.000 złotych, albo za złośliwie lub uporczywie naruszanie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego przy wykonywaniu czynności z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych (art. 218 k.k.). 



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika