Zasiłek macierzyński a praca na kilku etatach

Pytanie:

"Przed urodzeniem dziecka pracowałam w dwóch różnych firmach. Który pracodawca (a może oboje) powinni mi wypłacić zasiłek macierzyński?"

Odpowiedź prawnika: Zasiłek macierzyński a praca na kilku etatach

Obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu podlegają osoby fizyczne, które są pracownikami. Osoby te podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę bez względu na to, w ilu stosunkach pracy pozostają. Pracownik pozostający w więcej niż jednym stosunku pracy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z każdego stosunku pracy.

Skoro pracownik podlega ubezpieczeniu z więcej niż jednego stosunku pracy, zasiłki należne temu pracownikowi wypłacane są ze wszystkich tytułów, z których podlega ubezpieczeniu.

Zasiłek macierzyński wypłacany jest co do zasady przez Zakład Ubezpieczeń społecznych. Natomiast płatnicy (pracodawcy), którzy zgłaszają do ubezpieczenia więcej niż 20 ubezpieczonych, sami wypłacają zasiłek macierzyński. To czy wypłaty zasiłku dokonuje pracodawca, czy też ZUS, zależy od ilości pracowników zatrudnionych przez tego pracodawcę. W przypadku, gdy obydwoje pracodawcy zgłaszają do ubezpieczenia 20 lub mniej niż 20 ubezpieczonych, zasiłki z obu tytułów wypłaca ZUS. Jeżeli obaj pracodawcy zgłaszają do ubezpieczenia więcej niż 20 ubezpieczonych, pracodawcy wypłacają zasiłki, każdy z tego tytułu, do którego jest zobowiązany. Jeśli natomiast jeden z pracodawców zgłasza do ubezpieczenia nie więcej niż 20 ubezpieczony, a drugi więcej niż 20 ubezpieczonych, zasiłek z jednego tytułu wypłaca ZUS, natomiast z drugiego tytułu zobowiązany pracodawca.

Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik skorzystał z urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracownik skorzystał z prawa do urlopu macierzyńskiego przed upływem 12 miesięcy od nawiązania stosunku pracy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika