Zasiłek rodzinny - utracone źródło dochodów

Pytanie:

"Moja żona była na wychowawczym (pierwsze dziecko) do 30.06.2007 roku. Od 01.07.2007 była na chorobowym (ciąża); 33 dni wynagrodzenie chorobowe-płatne zakład pracy; następnie zasiłek chorobowy płatny ZUS. 13.12.2007 narodziny drugiego dziecka; macierzyński a następnie w 2008 roku żona przeszła na wychowawczy. Żona dostała dwa zaświadczenia dotyczące wynagrodzeń. Jedno z zakładu pracy, drugie z ZUS. Oczywiście też urząd skarbowy. Wystąpiliśmy o zasiłek rodzinny. W wyniku przekroczenia dochodu nie dostaliśmy go. MOPS stwierdził, że żona w wyniku przejścia na wychowawczy utraciła dochód tylko z zakładu pracy. Rozpatrywał tylko zaświadczenie z zakładu pracy jako utracone źródło. Czy źródłem utraconym w wyniku przejścia na wychowawczy nie powinien być cały dochód żony, a nie dochód płatny tylko z zakładu pracy?"

Odpowiedź prawnika: Zasiłek rodzinny - utracone źródło dochodów

Zgodnie z art. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. W przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na wniosek osoby na podstawie dochodu rodziny lub dochodu osoby uczącej się pomniejszonego o utracony dochód (ust. 4) 

Naszym zdaniem przepis ten nie zmienia zasad, warunków dochodowych. Przyznawania zasiłku, a jedynie odwraca metodę obliczania dochodów.

Aby obliczyć miesięczny dochód na członka rodziny MOPS bierze pod uwagę dochód za rok, a potem wylicza średnią. Naszym zdaniem powinien też uwzględnić, że w ciągu roku Pana żona uzyskiwała dochód nie tylko w postaci wynagrodzenia, ale i w postaci zasiłku chorobowego. Proszę jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy za okres ciąży wynosi 100 % podstawy (zasadniczo jest więc równy wynagrodzeniu). Być może więc MOPS wziął pod uwagę pełny dochód, ale tylko w oparciu o zaświadczenie o zarobkach, bo zasiłek był im równy.

Zgodnie z § 17 rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne  w przypadku utraty przez członka rodziny dochodu, od dochodu rodziny odejmuje się przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu.

Nie pomniejsza się dochodu rodziny o dochód utracony, jeżeli w tym samym roku kalendarzowym osoba uzyskała inny dochód i nie utraciła go przed zgłoszeniem wniosku o zasiłek, bez względu na przerwę w uzyskiwaniu dochodów w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. 

Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się od pierwszego pełnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku. 

Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający utratę przez członka rodziny dochodu oraz wysokość utraconego dochodu. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ela1001 2012-03-03 12:35:09

    ja mam taki sam problem ,iż w MOPS uzali,że zasiłku chorobowego i macierzyńskiego ni zalicza sie do dochodów utraconych. i z przejściem na wychowawczy tylko uznać za dochód utracony dochód który otrzymywalam od pracodawcy. a chorobowe i macierzyńskie chcą wliczyć do dochodów i nie uznać za dochód utracony. nie rozumiem tego. a jeszcze tak pozatym to dzwonilam do innych miast do MOPS i tam powiedzieli,że zasilek chorobowy i macierzyński liczą do dochodów utraconych iż wychodzą one z mojego zatrudnienia. wiec juz naprawde nie wiem o co w tym wszystkim chodzi!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika