Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zawieszenie i wstrzymanie renty socjalnej

Pytanie: Jestem osobą niepełnosprawną i pobieram rentę socjalną (dawniej z opieki społecznej, teraz z ZUS) i dodatek pielęgnacyjny, który pobiera moja mama - dawny I stopień niepełnosprawności ze względu na ogólny stan zdrowia oraz ze względu na wzrok - na orzeczeniu jest dopisek o całkowitej niezdolności do samoegzystencji, ale też jest uwaga, że jest możliwość podjęcia pracy w warunkach dostosowanych do możliwości osoby niepełnosprawnej. 3 lata temu zostałam potrącona na przejściu dla pieszych przez samochód (m.in. doszło do skomplikowanego złamania kręgosłupa). Po długich bojach z PZU sąd uznał, że należy mi się renta powypadkowa z tytułu utraconych dochodów (przed wypadkiem miałam możliwość podjęcia pracy jako asystent naukowy na uczelni). Renta ta jest w wysokości ok. 920 zł. Do tej pory - otrzymując rentę socjalną, mogę dorobić do wysokości tej renty - czyli 423 zł. Interesuje mnie to, na ile będę ograniczona w podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności zawodowej w przypadku otrzymywania renty zasądzonej przez sąd i wypłacanej przez PZU? Czy otrzymując te rentę musze zgłosić się do ZUS-u, by zrezygnować z renty socjalnej? Pytając o to osoby pracujące w MOPS-ie oraz w ZUS-ie otrzymałam 2 wykluczające się odpowiedzi - jednak bardziej przekonywująca informacja mówiła, iż renty te się nie wykluczają - mogę pobierać obie - jednak brak mi tu 100% pewności i podstaw prawnych (ustawa, zarządzenie, coś, czym bym mogła się podeprzeć przy wątpliwościach urzędników). Tutaj pojawia się jeszcze jedno pytanie - jeżeli faktycznie będę zmuszona zrezygnować z renty socjalnej - to jak będzie wyglądać kwestia wstecznej wypłaty renty powypadkowej - czy wówczas wstecznie będę musiała za ten okres zwrócić równowartość otrzymywanej renty socjalnej?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zasady łączenia renty socjalnej z innymi świadczeniami określone zostały w art. 7 ustawy o rencie socjalnej. Zgodnie z regulacją tam zawartą renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku (np. uposażenie sędziego), renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Ustawodawca nie wskazuje jednak by renta socjalna nie przysługiwała w razie, gdy osoba poszkodowana otrzymuje rentę zasądzoną od ubezpieczyciela sprawcy („renta cywilna”). Otrzymywanie takiej renty nie sprawia automatycznie, że renta socjalna osobie, która była do niej uprawniona nie przysługuje. Zatem świadczenie odszkodowawcze w postaci renty nie wyłącza renty socjalnej.

Oczywiście może Pani podjąć zatrudnienie byleby kwota dochodu nie przekraczała 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Obecnie kwota ta wynosi 704,20 zł brutto. Do takiej kwoty brutto może Pani dorobić. Na pewno nie może Pani podjąć zatrudnienia na cały etat, gdyż minimalne wynagrodzenie wynosi 899 zł (od 1 stycznia 2006 r.). W razie powstania przesłanek do zawieszenia osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia.

Powstaje natomiast pytanie czy kwota renty odszkodowawczej nie jest dochodem będącym podstawą do zawieszenia renty socjalnej? Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Przychód z otrzymywanej renty odszkodowawczej nie rodzi obowiązku ubezpieczeniowego. Pamiętać należy również, że prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu innego niż rodzący obowiązek opłacania składek ZUS, zaliczonego do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do przychodu nie wlicza się tych przysporzeń, które zostały zwolnione na podstawie art. 21 ustawy o pdof. Zgodnie z art. 21 ust. 3c powołanej wyżej ustawy wolne od podatku są odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Zatem otrzymywana renta nie powoduje zawieszenia renty socjalnej oraz może być łączona z rentą socjalną.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zawieszenie i wstrzymanie renty socjalnej

  • dawid 2010-11-22 22:05:15

    Re: Zawieszenie i wstrzymanie renty socjalnej

    witam mam pytanie pobieram rente socjalna ocziwiscie pracuje moj przychod z pracy to 855zl brutto.Wiec mam pytanie czy mimo to ze pobieram rente socjalna i pracuje moge wlaczyc trzecie zrodło przychodu a mianowicie rente rodzinną.Pozdrawiam


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 5
  • 6
  • 5
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • anna

    ocena usługi:

    dziękuje ,otrzymałam bardzo konkretna i profesjonalna opinia, cena nie wysoka .Polecam
  • krystyna

    ocena usługi:

    Doskonała ,szybka ,i profesjonalna.
  • Beata

    ocena usługi:

    Opinia przedstawiona w sposób przejrzysty,czytelny, konkretny i szczegółowy dla zwykłego człowieka nie mającego wogle do czynienia z przepisami i ustawami z zakresu prawa cywilnego. Polecam.
  • aga

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do przedstawionego problemu oraz wskazanie rozwiązania. Zdecydowanie polecam ten portal. Aga
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna i wyczerpująca. Polecam. Będę korzystał również w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię, która jest jasna i konkretna, bardzo mnie uspokoiła na tym etapie procesu sądowego!!! Będę korzystać z Państwa porad prawnych i innych zachęcam!!!
  • Jan

    ocena usługi:

    Po prostu jestem zadowolony; nie oczekiwałem niczego więcej za stosunkowo niewysoką cenę. Doceniam też przyjazny i sprawny czat, który pozwolił doprecyzować moje potrzeby.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • aurelia

    ocena usługi:

    Opinia okazała się przydatna. Dziękuję za obszerną odpowiedź.
  • DARIUSZ

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się trafić na Państwa portal. W pełni profesjonalna i rzeczowa obsługa zgłoszonego problemu. Z pełną świadomością będę polecać Państwa usługi prawne. z pewnością będę korzystać w razie potrzeby z Państwa pomocy. Gorąco polecam!!! :-)
  • wanda

    ocena usługi:

    polecam wszystkim potrzebujacym szybkiej i rzetelnej odpowiedzi na nurtujace panstwa pytania wszystko w rozsadnej cenie super szybka obsluga jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana takim obrotem sprawy jeszcze raz serdeczne dzieki i pozdrawiam cieplutko
  • tadeusz

    ocena usługi:

    Świetny sposób na rozwiązanie nurtującego nas problemu prawnego. Bez szukania prawnika, zamawiania wizyt i dojazdu do biura prawnego. Myślę także, że usługa realizowana przez e-prawnik.pl jest dużo tańsza,co ma niebagatelne znaczenie dla osób uboższych. Profesjonalizm, chęć pomocy, przyjazne nastawienie do klienta, wyrozumiałość i cierpliwość, to cechy trudne do oszacowania w dzisiejszej, skomercjalizowanej rzeczywistości. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany opinią prawną zgłoszonego problemu, a powoływanie się w jej treści na konkretne artykuły Kodeksu Cywilnego, pozwala na samodzielne zgłębienie naszej sprawy w świetle obowiązującego prawa. Szczerze polecam korzystanie z porad prawnych na e-prawnik.pl.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź konkretna przekazana zrozumiałym językiem, jestem zadowolona jeżeli będę kiedyś potrzebować porady prawnej to skorzystam z portalu e-prawnik. Jak najbardziej polecam.
  • Beata

    ocena usługi:

  • Irena

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do sprawy, wyczerpująca analiza tematu, krótki czas oczekiwania,rzetelne traktowanie klientów. Uzyskałam pomoc, dzięki której w krótkim czasie uzyskałam pewność co do prawidłowości zamierzonych działań. Wystawiam szóstkę za całość obsługi i zdecydowanie polecam!
  • JUSTYNA

    ocena usługi:

    opinia jest taka jak powinna i wyszła w niej nasza racja a to nam dużo pomoże wiemy co robić i gdzie się kierować oby pomogło w ukaraniu jednej osoby i do tego doprowadzimy


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane