Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Dokumentacja medyczna w przychodni

Zobacz także:

Pytanie: Kto jest właścicielem dokumentacji medycznej przechowywanej w przychodni? Czy dyrektor przychodni może zakazać wydawania tej dokumentacji pacjentom?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Właścicielem dokumentacji medycznej gromadzonej w przychodni jest właściwy zakład opieki zdrowotnej, do którego należy przychodnia. Dokumentacja medyczna podlega szczególnej ochronie, którą obowiązany jest zapewnić zakład opieki zdrowotnej. Istnieje ustawowo określony katalog osób, które mogą mieć dostęp do dokumentacji medycznej. Na pierwszym miejscu wymieniony jest pacjent, jego przedstawiciel ustawowy oraz osoba upoważniona przez pacjenta. Ograniczanie pacjentowi dostępu do dokumentacji medycznej jest naruszeniem przepisów ustawy o Zakładach opieki zdrowotnej (art. 18). Nie oznacza to jednak, że dyrektor zakładu nie może zarządzeniem regulować zasad dostępu do tejże dokumentacji. Prawo dostępu nie oznacza także uprawnienia do otrzymania dokumentacji "do ręki" i wyniesienia jej poza obszar zakładu. Za naruszenie prawa pacjenta do dostępu do jego dokumentacji i do ochrony jego dokumentacji, osoba odpowiedzialna (dyrektor ZOZ lub dyrektor przychodni) może ponieść odpowiedzialność służbową lub zawodową. Niezależnie od tego, pacjent może domagać się przyznania przez sąd odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na podstawie art. 19a ust.1 Ustawy z zakładach opieki zdrowotnej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Dokumentacja medyczna w przychodni

  • pacjent 2010-11-19 20:42:59

    Re: Dokumentacja medyczna w przychodni

    Następna polska bzdura!Ja płacę za badania itp. i toto ONI mają na własność!!!!


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
  • zofia-ewa

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Sylwka

    ocena usługi:

    Profesjonalna, zrozumiała opinia
  • Magdalena

    ocena usługi:

    Godne polecenia.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • HONKI

    ocena usługi:

    Usługa znakomita.
  • Arkadiusz

    ocena usługi:

    Jak zawsze PROFESJONALNIE !
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Robert

    ocena usługi:

  • Mariusz Wierzchowski

    ocena usługi:

    Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Kazimiera

    ocena usługi:

    bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
  • Adam Skorupski

    ocena usługi:

    Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane