Co to jest sprawa gospodarcza?

Pytanie:

"Powód (os. fizyczna) jest przedsiębiorcą. Pozwana jast fundacją nie prowadzącą działalności gospodarczej. Przedmiotem sporu jest zapłata za wykonaną usługę i dostarczone towary. Pozwana na pierwszej sprawie w sądzie gospodarczym złożyła wniosek o skierowanie sprawy do sądu cywilnego. Sąd gospodarczy wniosek przyjął i sprawę przekazał do sądu cywilnego. Czy słusznie? Czy fakt, ze fundacja dysponuje budżetem 10mln PLN, a powód prowadzi działalność o niewielkiej skali uzasadnia prowadzenie sprawy przez sądem cywilnym?"

Odpowiedź prawnika: Co to jest sprawa gospodarcza?

  Sprawy, których rozpoznanie nastepuje w wydziale gospodarczym sądu cywilnego definiuje od strony przedmiotowej art 479[1] kpc, natomiast od strony podmiotowej art. 479[2] kpc. Sprawa gospodarcza generalnie została zdefiniowana w dwojaki sposób: w § 1 ustawodawca określił ją generalnie jako sprawę ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, przy czym w § 2 dopełnił to określenie, wymieniając te rodzaje spraw, które wprawdzie nie spełniają wymagań stawianych sprawie gospodarczej w § 1, ale należą do nich mocą arbitralnego ustanowienia. Wszystkie trzy przesłanki z § 1 muszą być spełnione łącznie. W kodeksie postępowania cywilnego ani w całym systemie prawnym nie ma jednoznacznej i wyczerpującej definicji pojęcia „działalność gospodarcza”. Dlatego też przy wykładaniu tego wyrażenia - w znaczeniu użytym w art. 479[1] - należy mieć na względzie konkretny stan faktyczny oraz całokształt stanu normatywnego. Można jednak przyjąć, że działalność gospodarczą muszą charakteryzować następujące cechy:

- profesjonalność, 

- nastawienie na zysk i komercyjna racjonalność, 

- działanie na własny rachunek, 

- powtarzalność działań oraz 

- uczestnictwo w obrocie gospodarczym.


Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.  Należy wskazać, że art. 5 i 11 ustawy o fundacjach pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej w celu realizacji zadań statutowych.


Z treści pytania wynika jednak, że pozwana fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. W takim razie nie jest spełniona przesłanka z art. 479[1] § 1 kpc mieszczenia się sprawy w zakresie prowadzonej przez stronę działalności gospodarczej. Przepisy działu IVa nie mają zastosowania do tej sprawy i dlatego sprawa została przekazana do sądu cywilnego.


W art. 479[2] § 2 kpc znajdują się dwa wyłączenia podmiotowe. Przepisów tego działu nie stosuje się, gdy jedną ze stron jest rolnik indywidualny w zakresie prowadzonej działalności wytwórczej lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą niewymagającą ewidencjonowania w Krajowym Rejestrze Sądowym. I choć z treści pytania nie wynika ściśle jaką formę działalności gospodarczej prowadzi osoba fizyczna, można przypuszczać, że także ta ostatnia przesłanka z art. 479 [2] § 2 ust. 1 kpc mogła być powodem przekazania sprawy do sądu cywilnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika