Egzekucja długu za niepłacony czynsz

Pytanie:

"Jestem właścicielka kamienicy w Poznaniu; kamienica wymaga pilnie remontu. Dwa mieszkania zajmują rodziny od kilku lat nie płacące czynszu. Jak odzyskać zadłużenie czynszowe? Nadmieniam, że oba mieszkania zajmują formalnie samotne matki, nie pracujące, wychowujące niepełnosprawne dzieci wraz z niezameldowanymi konkubentami."

Odpowiedź prawnika: Egzekucja długu za niepłacony czynsz

Właściwym postępowaniem dla dochodzenia czynszu najmu jest postępowanie upominawcze, w którym sąd wydaje nakaz zapłaty. Zakładając, że zostanie on wydany i utrzymany lub po złożeniu sprzeciwu przez pozwanych najemców sąd uwzględni żądanie wyrażone w pozwie, to kwestią odrębną jest praktyczna możliwość uzyskania zaspokojenia. W opisanym stanie faktycznym widać wyraźnie, że lokatorki nie posiadają żadnego w zasadzie majątku, a w takim przypadku wyegzekwowanie należnego zaległego czynszu może okazać się niemożliwe.

Zgodnie z ustawą o ochronie lokatorów może Pani wypowiedzieć umowę najmu jednak nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. Dla zmuszenia lokatorek do opuszczenia lokalu niezbędny jest wyrok eksmisyjny. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, orzeka o uprawnieniu osób, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą oraz osoby posiadającej status bezrobotnego.

Jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do gminy w wysokości odpowiadającej różnicy między odszkodowaniem, jakie właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu, (jeżeli jednak odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego) a odszkodowaniem, do płacenia którego jest obowiązany były lokator, (wedle umowy), jeżeli osoba ta nadal zamieszkuje w lokalu właściciela.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika