Egzekucja przeciwko wspólnikowi spółki z o.o.

Pytanie:

"Dysponuję tytułem wykonawczym wystawionym przeciwko dłużnikowi - osobie fizycznej. Dowiedziałem się jednak, że toczy się postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce z o.o., w której jest on jednym ze wspólników. Trwa egzekucja do nieruchomości tej spółki. Czy mogę więc przyłączyć się do egzekucji do nieruchomości należącej do tej spółki z o.o., a konkretnie do wartości, która należy do mojego dłużnika (zakładając, że ma 1/3 udziałów w spółce, to można uznać, że i 1/3 nieruchomości należy do niego?), choć mój tytuł wykonawczy nie jest przeciwko tej spółce? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja przeciwko wspólnikowi spółki z o.o.

Opisany w pytaniu sposób działania nie może być w żadnym wypadku zastosowany. Warto bowiem pamiętać, że Pańskim dłużnikiem jest osoba fizyczna - wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie zaś spółka z o.o. Oba te podmioty pozostają odrębne i niezależne: dłużnik - wspólnik spółki z o.o. będący osobą fizyczną jest samodzielnym podmiotem praw i obowiązków w sferze prawa cywilnego, podobnie jak spółka z o.o., która dysponuje swoim majątkiem oraz osobowością prawną. Dysponując tytułem wykonawczym wystawionym przeciwko wspólnikowi spółki z o.o. może Pan kierować egzekucję jedynie do majątku tego wspólnika, w żadnym razie zaś do majątku spółki z o.o.

Dysponując tytułem opisanym w pytaniu wierzyciel może kierować jedynie egzekucję do majątku wskazanego w treści tego tytułu dłużnika. Warto mieć jednocześnie na uwadze, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wierzyciel wybrał sposób egzekucji do majątku dłużnika w postaci egzekucji z wierzytelności i praw majątkowych dłużnika - udziałów wspólnika w spółce z o.o.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika