Zarzut przedawnienia po wyroku prawomocnym

Pytanie:

"Czy zarzut przedawnienia roszczenia, można zgłosić w dwa lata po uprawomocnieniu się wyroku? W dacie wniesienia pozwu, roszczenie uległo przedawnieniu, ale ja jako dłużnik nie wiedziałem, że należy na taki zarzut zwrócić uwagę Sądu, myślałem, że Sąd to uczyni samoistnie."

Odpowiedź prawnika: Zarzut przedawnienia po wyroku prawomocnym

Zasadą jest, że uwzględnienie przedawnienia roszczenia następuje na zarzut dłużnika, sąd zaś faktu upływu czasu nie może w tym przypadku uwzględnić z urzędu. Co więcej, przedawnione roszczenie nie wygasa, tylko zamienia się w tzw. zobowiązanie niezupełne (naturalne), którego cechą jest niemożność jego przymusowej realizacji.

Roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem przedawnia się z upływem lat 10 od jego wydania, i dopiero wtedy możliwe jest ewentualne skorzystanie z powództwa przeciwegzekucyjnego.

W opisywanym stanie faktycznym nie istnieje więc możliwości podniesienia zarzutu przedawnienia po wydaniu prawomocnego wyroku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • krzysztof 2011-12-05 13:37:57

    proszę wskazać art. KPC uzasadniający twierdzenie o przedawnieniu prawomocnego wyroku po 10 latach i dający możliwość skorzystania z powództwa przeciwegzekucyjnego


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika