Egzekucja przez zajęcie wierzytelności

Pytanie:

"Załóżmy, że dowiedziałem się o tym, iż mojemu dłużnikowi pewna prywatna firma ma udzielić pożyczki albo że ma on otrzymać jakąś urzędową dotację. Czy komornik na mój wniosek może wystosować pismo do takiego pożyczkodawcy lub urzędu aby środków nie przekazywał dłużnikowi tylko przelał je na konto komornika na poczet zaspokojenia wierzyciela czyli mnie?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja przez zajęcie wierzytelności

Odpowiedź twierdząca na tak postawiony pytanie zależy od tego, czy Pana dłużnikowi przysługuje roszczenie o wypłatę środków pieniężnych. Jeżeli dłużnik zawarł już umowę pożyczki to ma on roszczenie w stosunku do pożyczkodawcy o wypłatę kwoty pożyczki. Innymi słowy pożyczkobiorca ma wierzytelność w stosunku do pożyczkodawcy o wypłatę kwoty pożyczki. Zatem zastosowanie mogą znaleźć przepisy o egzekucji z wierzytelności.

W konsekwencji może Pan złożyć wniosek do komornika o prowadzenie egzekucji z wierzytelności dłużnika według przepisów art. 895 ? 908 k.p.c. Egzekucja z wierzytelności następuje przez ich zajęcie. W tym celu komornik zawiadamia Pana dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Komornik wezwie także dłużnika wierzytelności (chodzi tu o dłużnika Pana dłużnika), aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.

Należy dodatkowo zaznaczyć, iż powyższy sposób egzekucji świadczenia pieniężnego jest możliwy w sytuacji, gdy wypłata środków z umowy pożyczki jeszcze nie nastąpiła. W innym przypadku dłużnik nie ma już roszczenia do pożyczkodawcy o  wypłatę, lecz sam staje się zobowiązanym do zwrotu pożyczki. W konsekwencji dłużnikowi nie przysługuje wierzytelność, którą można by zająć.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika