Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Egzekucja z majątku spółki długu wspólnika

Pytanie: Wspólnik posiadający 60% udziałów w spółce z o.o. otrzymał sądowy nakaz zapłaty za dług zaciągnięty jako osoba prywatna- dług ten nie ma nic wspólnego ze wspomnianą spółką. Komornik zablokował konto bankowe spółki z o.o. jako zabezpieczenie spłaty długu przez wspólnika (wszystkie pieniądze, jakie były na koncie zostały zablokowane jako środki do rozliczenia z kontrahentami). Czy takie działanie komornika jest prawidłowe? Długi wspólnika nie mają nic wspólnego z działalnością firmy i są jego prywatną sprawą. Czy w wypadku, gdyby komornik postąpił właściwie. spółka z o.o. powinna spłacić cały dług wspólnika, czy tylko ten do wysokości jego udziału (udział wspólnika to 50.000, dług zaś - 300.000).

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Postępowanie komornika należy uznać za sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i niewłaściwe. Na wstępie należy zauważyć, że kwestią całkowicie odrębną są zobowiązania osoby fizycznej, za które ponosi ona absolutną odpowiedzialność oraz zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoby prawnej (odrębnego podmiotu prawa), które obciążają spółkę. Znajduje to odniesienie do składników majątkowych, do których może być skierowane postępowanie egzekucyjne. W pierwszym wypadku może być to tylko i wyłącznie majątek osoby fizycznej (poza wypadkami odpowiedzialności małżonka); w drugim zaś w grę wchodzi majątek osoby prawnej - spółki z o.o. O ile rzeczywiście sądowy nakaz zapłaty dotyczy sfery zobowiązań majątkowych osoby fizycznej, niedopuszczalnym jest skierowanie przez organ egzekucyjny egzekucji do elementów majątku zupełnie innego podmiotu prawa - spółki z o.o. na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko osobie fizycznej. Postępowanie komornika sprzeczne jest zatem z elementarnymi zasadami polskiego prawa cywilnego. Nadto, zajęcie rachunku bankowego winno być dokonane do wysokości zobowiązania stwierdzonego tytułem wykonawczym, nie zaś - jak to opisano w pytaniu - w zakresie całości środków dostępnych na rachunku.

Czynności komornika opisane w pytaniu winny być zatem zaskarżone w drodze skargi na czynności komornika w trybie określonym w art. 767 kodeksu postępowania cywilnego, którą należy złożyć do sądu rejonowego, w którego okręgu działa komornik. Skarga musi czynić zadość wymaganiom pisma procesowego, a ponadto zawierać dokładne wskazanie zaskarżonej czynności oraz wniosek o uchylenie dokonanego zajęcia. Wnosi się ją w terminie 7 dni od dnia dokonania czynności przez komornika. Biorąc pod uwagę opisane okoliczności wydaje się, że skarga będzie skuteczna i zasadna.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Egzekucja z majątku spółki długu wspólnika

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane