Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Egzekucja z majątku spółki długu wspólnika

Pytanie: Wspólnik posiadający 60% udziałów w spółce z o.o. otrzymał sądowy nakaz zapłaty za dług zaciągnięty jako osoba prywatna- dług ten nie ma nic wspólnego ze wspomnianą spółką. Komornik zablokował konto bankowe spółki z o.o. jako zabezpieczenie spłaty długu przez wspólnika (wszystkie pieniądze, jakie były na koncie zostały zablokowane jako środki do rozliczenia z kontrahentami). Czy takie działanie komornika jest prawidłowe? Długi wspólnika nie mają nic wspólnego z działalnością firmy i są jego prywatną sprawą. Czy w wypadku, gdyby komornik postąpił właściwie. spółka z o.o. powinna spłacić cały dług wspólnika, czy tylko ten do wysokości jego udziału (udział wspólnika to 50.000, dług zaś - 300.000).

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Postępowanie komornika należy uznać za sprzeczne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa i niewłaściwe. Na wstępie należy zauważyć, że kwestią całkowicie odrębną są zobowiązania osoby fizycznej, za które ponosi ona absolutną odpowiedzialność oraz zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoby prawnej (odrębnego podmiotu prawa), które obciążają spółkę. Znajduje to odniesienie do składników majątkowych, do których może być skierowane postępowanie egzekucyjne. W pierwszym wypadku może być to tylko i wyłącznie majątek osoby fizycznej (poza wypadkami odpowiedzialności małżonka); w drugim zaś w grę wchodzi majątek osoby prawnej - spółki z o.o. O ile rzeczywiście sądowy nakaz zapłaty dotyczy sfery zobowiązań majątkowych osoby fizycznej, niedopuszczalnym jest skierowanie przez organ egzekucyjny egzekucji do elementów majątku zupełnie innego podmiotu prawa - spółki z o.o. na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko osobie fizycznej. Postępowanie komornika sprzeczne jest zatem z elementarnymi zasadami polskiego prawa cywilnego. Nadto, zajęcie rachunku bankowego winno być dokonane do wysokości zobowiązania stwierdzonego tytułem wykonawczym, nie zaś - jak to opisano w pytaniu - w zakresie całości środków dostępnych na rachunku.

Czynności komornika opisane w pytaniu winny być zatem zaskarżone w drodze skargi na czynności komornika w trybie określonym w art. 767 kodeksu postępowania cywilnego, którą należy złożyć do sądu rejonowego, w którego okręgu działa komornik. Skarga musi czynić zadość wymaganiom pisma procesowego, a ponadto zawierać dokładne wskazanie zaskarżonej czynności oraz wniosek o uchylenie dokonanego zajęcia. Wnosi się ją w terminie 7 dni od dnia dokonania czynności przez komornika. Biorąc pod uwagę opisane okoliczności wydaje się, że skarga będzie skuteczna i zasadna.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Egzekucja z majątku spółki długu wspólnika

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane