Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Grzywna za niestawiennictwo

Pytanie: Byłem świadkiem zdarzenia. Po czterech latach w moim domu odebrano (sprzątaczka) wezwanie adresowane dla mnie w charakterze świadka. Nie przekazała mi wezwania i nic nie wiedziałem o sprawie, ze w ogóle coś takiego po takim czasie trafiło na wokandę. Otrzymałem drugie wezwanie które odebrałem osobiście z postanowieniem o nałożeniu na mnie kary w wysokości 3 000 zł. Jestem zszokowany bo nic nie wiedziałem o pierwszym posiedzenia a kara za coś czego nie zrobiłem jest bardzo wysoka. Ja mogę się tego wytłumaczyć. Nadmieniam iż nawet nie był bym w stanie ponieś takiej kwoty, mam na utrzymaniu żonę i zarabiam 800 zł.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W postępowaniu cywilnym zgodnie z art. 133 oraz 138 kodeksu postępowania cywilnego doręczenia pism sądowych kierowanych do osób fizycznych dokonuje się bezpośrednio adresatowi. Jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi. Spełnienie powyższych warunków jest podstawą skutecznego doręczenia pism sądowych. Jeżeli doręczenie nie zostało dokonane prawidłowo, osoba (strona, świadek, biegły) nie mogą ponosić negatywnych konsekwencji wynikających z tego, że w wyniku błędnego doręczenia nie dokonała czynności, do której była zobowiązana (np. nie stawiła się w sądzie w charakterze świadka). Z przedstawionej przez Pana sytuacji można dojść do wniosku, że pismo z sądu nie zostało Panu skutecznie doręczone. W szczególności nie można uznać, iż sprzątaczka jest dorosłym domownikiem, który jest uprawniony do odbioru pism sądowych. Na tej podstawie może Pan złożyć zażalenie na postanowienie sądu nakładające na Pana grzywnę. Zażalenie składa się za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, do sądu wyższe instancji. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. W postępowaniu karnym sąd ma prawo nałożyć na świadka grzywnę do wysokości 3.000 zł, który bez powodu nie stawił się na rozprawie. Zgodnie z art. 286 kodeksu postępowania karnego, karę pieniężną należy uchylić, jeżeli ukarany dostatecznie usprawiedliwi swe niestawiennictwo lub samowolne oddalenie się. Usprawiedliwienie może nastąpić w ciągu tygodnia od daty doręczenia postanowienia wymierzającego karę pieniężną. W zwiazku z tym może Pan w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia usprawiedliwić swoją nieobecność. Usprawiedliwienia można dokonać na piśmie lub ustnie do protokołu.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Grzywna za niestawiennictwo

  • gusia 2012-03-22 14:12:27

    Re: Grzywna za niestawiennictwo

    800 zl utrzymuje zone i sprzataczke... chyba mu sie waluty pomylily bo to co pisze jest nie realne....

  • Angela 2011-04-04 11:04:51

    Re: Grzywna za niestawiennictwo

    zarabia 800 zł a na sprzątaczkę go stac he


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 8
  • 6
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Rewelacja. Polecam wszystkim.
  • Dagmara

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje za szybka i profesjonalna odpowiedz .Polecam !
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Naprawdę polecam, szybko i sprawnie no i profesjonalnie, bardzo Państwu dziękuję. Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi. Opinia rzetelna i bardzo pomocna w dalszym działaniu. Polecam korzystanie z e-prawnika.
  • Tomasz

    ocena usługi:

    O.K.
  • wojtek

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za usługę w pełni profesjonalną i uczciwą.Jestem zadowolony.Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu.Polecam was wszystkim.
  • dbj

    ocena usługi:

    Szybko merytorycznie i rzetelnie
  • Arletta

    ocena usługi:

    Szybko, sprawnie, rzetelnie. Polecam
  • Róża

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl odpowiedź udzielona szybko, konkretnie, zrozumiale, polecam każdemu aby kierować tu pytania, na prawdę jest profesjonalizm. Ja dziękuję serdecznie.
  • Rozalia.

    ocena usługi:

    porada prawna była dokładna i wyczerpująca, jestem zadowolona.
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię prawną. Profesjonalna pomoc prawna dodała mi pewności i przekonania w konkretnym działaniu. Polecam pomoc e-prawnika.
  • ewa

    ocena usługi:

    bardzo rzetelna i szczegółowa opinia zdecydowanie polecam korzystanie
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i poradę prawną. Będę korzystać w przyszłości. Polecam.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję.
  • Irena

    ocena usługi:

    Jestem niezwykle zadowolona z bardzo profesjonalnego i terminowego zalatwienia sprawy, z ktora sie zwrocilam do e-prawnikow. Polecam to biuro goraco wszystkim zainteresowanym.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane