Nakaz zapłaty przeciwko dłużnikom solidarnym

Pytanie:

"Jestem właścicielem nieruchomości, w której wynajmuję mieszkania. Jakiś czas temu wyprowadził się z mojej nieruchomości lokator, który miał zadłużenie. Mieszkał wspólnie z małżonkiem. Zgodnie z umową i chyba obowiązującymi przepisami prawa są oni wspólnie odpowiedzialni za płatności za lokal. Wcześniej pytałem się czy muszę wezwać pisemnie lokatora do uregulowania zaległości. I wiem z Państwa odpowiedzi, ze nie ma takiej konieczności. W obecnej chwili dłużnicy także mieszkają wspólnie i wzywałem już pisemnie głównego lokatora do zapłaty zaległości. Mam natomiast pytanie czy muszę wezwać pisemnie zamieszkującego z nim małżonka do uregulowania zaległości, jeżeli będę składał do sądu wniosek o wydanie nakazu zapłaty przeciwko najemcy i małżonkowi ? "

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty przeciwko dłużnikom solidarnym

Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie, w tym stale zamieszkujący z nim małżonek. Staje się on dłużnikiem solidarnym. Jeżeli wierzyciel (w tym przypadku wynajmujący) chce wystąpić do sądu o wydanie zapłaty przeciwko swemu dłużnikowi, to musi najpierw wezwać dłużnika do zapłaty. Jeżeli chce wystąpić przeciwko więcej niż jednemu dłużnikowi, to należy wezwać każdego z nich z osobna.

Należy jednak pamiętać, że w postępowaniu nakazowym wymagane jest nie tylko wezwanie do zapłaty, ale także uznanie długu przez dłużnika. Uznanie roszczenia w przypadku dłużników solidarnych wywołuje skutek wyłącznie wobec tego dłużnika solidarnego, który dokonał czynności uznania. Dlatego też w celu uzyskania nakazu zapłaty przeciwko wszystkim dłużnikom należy uzyskać uznanie długu przez każdego z nich.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika