Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Pytanie:

"Mój dłużnik wniósł apelację od wyroku sądu gospodarczego i właśnie sąd II instancji wydział gospodarczy odwoławczy przysłał mi odpis wyroku oddalającego tę apelację. Czy mam teraz wystąpić o klauzulę wykonalności do sądu gospodarczego I instancji czy do odwoławczego?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Wskazaną w pytaniu kwestię rozstrzyga art. 781. § 1 k.p.c., stanowiąc iż tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu nadaje klauzulę wykonalności sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczy. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę, dopóki akta sprawy w sądzie tym się znajdują; nie dotyczy to jednak Sądu Najwyższego. Z powyższego wynika, iż co do zasady klauzulę nadaje sąd I instancji, sąd II instancji nada ją tylko, gdy akta sprawy znajdują się jeszcze w tym sądzie i nie zostały przekazane do sądu I instancji.

W niniejszej sytuacji należy dowiedzieć się w sądzie odwoławczym, czy przekazał już akta sądowi I instancji. Należy również zapytać o to, czy wpłynął wniosek pozwanego o sporządzenie uzasadnienia wyroku sądu II instancji. W sprawach bowiem, w których apelację oddalono, uzasadnienie sporządza się tylko wówczas, gdy strona zażądała doręczenia jej wyroku z uzasadnieniem (art. 387 § 1 k.pc.). Wniosek taki można natomiast zgłosić w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji wyroku (art. 387 § 3 k.p.c.).

Na koniec należy wskazać, iż wniosek o nadanie klauzuli wykonalności powinien spełniać wymagania pisma procesowego, tj. zawierać (art. 126 § 1 k.p.c.):

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  2. oznaczenie rodzaju pisma;
  3. osnowę wniosku (dokładne wskazanie wyroku);
  4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  5. wymienienie załączników.

Wniosek taki podlega opłacie kancelaryjnej w wysokości 6 zł za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu (art. 77 ust. 1 pkt 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika