Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Odpowiedzialność za pracownika kancelarii

Pytanie: Z wniosku wierzycieli komornik sądowy prowadzi egzekucję z nieruchomości dłużnika, obecnie komornik zlecił biegłemu sądowemu wykonać opis i oszacowanie nieruchomości objętej egzekucją komornika sądowego. W zleceniu komornik sądowy wskazał biegłemu zakres czynności do wykonania niezbędnych w postępowaniu egzekucyjnym. W trakcie wykonywanych czynności przez biegłego sądowego związanych z wykonaniem opisu i oszacowaniem nieruchomości, włączył się do tych działań bez wiedzy i zgody komornika sądowego, pracownik kancelarii tego samego komornika sądowego, w taki sposób że bez wiedzy i zgody komornika sądowego pracownik ten dokonywał osobistej wizji w nieruchomości którą miał oszacować biegły, pracownik ten dokonywał nacisków na dłużnika w zakresie ustalenia terminów oględzin nieruchomości i jej udostępnienia przez dłużnika dla oceny biegłego. Czy pracownik kancelarii komornika nie będący ani asesorem komornika, nie mający żadnych umocowań od komornika ani upoważnień może poza kancelarią komornika sądowego w której pracuje, działać na własną rękę, poprzez naciski na dłużnika oraz udzielania przez tego pracownika informacji o toczącej się egzekucji osobom trzecim.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Pracownik kancelarii komorniczej, nie może działać „na własną rękę” przy czynnościach zawiązanych z postępowaniem egzekucyjnym prowadzonym przez komornika tej kancelarii. Pracownik kancelarii nie ma prawa również do udzielania informacji dotyczących dłużnika osobom trzecim. Takie informacje można przekazywać wyłącznie wierzycielowi i dłużnikowi oraz innymi wierzycielom dłużnika  jeżeli wnoszą oni o udzielenie informacji czy prowadzone jest postępowanie egzekucyjne przez komornika i jaka jest skuteczność ściągalności zadłużenia.

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. W związku z w/w przepisem, komornik ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą nie tylko za własne działania i zaniechania niezgodne z prawem, ale także za takie działania pracownika kancelarii komorniczej, asesora komorniczego i aplikanta komorniczego podjęte w związku z postępowaniem egzekucyjnym.

W związku z powyższym, jeżeli poprzez działanie pracownika kancelarii komorniczej, poniósł Pan szkodę, wówczas ma Pan prawo żądać od komornika wypłaty odszkodowania. Zwarzywszy na fakt, iż komornicy również podlegają obowiązkowi ubezpieczenia OC za szkody związane ze swoją działalnością, takie odszkodowanie zostanie wypłacone za pośrednictwem zakładu ubezpieczeń, z którym komornik zawarł umowę ubezpieczenia.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Odpowiedzialność za pracownika kancelarii

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane