Zajęcie wynagrodzenia z dwóch tytułów

Pytanie:

"Pracodawca otrzymał pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia pracownika na pokrycie należności innych niż alimentacyjne na rzecz osoby fizycznej i takich potrąceń dokonywał przez dwa ostatnie miesiące . W tym miesiącu pracodawca otrzymał kolejny tytuł do potrąceń na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W jakiej kolejności pracodawca powinien dokonywać potrąceń? Czy nadal kontynuować rozpoczęte potrącenie na rzecz osoby fizycznej do momentu zakończenia, a następnie w kolejnych miesiącach dokonywać potrąceń dla ZUS, czy może potrącenia dla ZUS mają pierwszeństwo? Wynagrodzenie pracownika i konieczność zachowania kwoty wolnej od potrąceń nie pozwalają dokonywać potrąceń w całości z obu tytułów."

Odpowiedź prawnika: Zajęcie wynagrodzenia z dwóch tytułów

 

Zgodnie z art. 1023 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego organ egzekucyjny sporządza plan podziału pomiędzy wierzycieli sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości, gdy suma uzyskana przez egzekucję z wynagrodzenia za pracę nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli. Pracodawca w takiej sytuacji powinien zawiadomić komornika (wierzytelności ZUS ściągane są w trybie egzekucji administracyjnej przez właściwy organ, stąd komornik może nie wiedzieć o innych długach), który powinien sporządzić plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Kwotę uzyskaną z potrącenia z wynagrodzenia za pracę komornik wpłaca do depozytu sądowego. Pracodawca nie może samodzielnie decydować, na rzecz której wierzytelności przekaże kwotę uzyskaną z potrącenia. Powinien kwotę tę przekazać komornikowi, który postąpi zgodnie z właściwymi przepisami.

Ponadto prawdopodobnie nastąpił w przedstawionym stanie faktycznym zbieg egzekucji sądowej z egzekucją w administracji. W tym celu sąd powinien wydać postanowienie, w którym wskaże właściwy organ, który będzie prowadził oba postępowania egzekucyjne.

Komornik powinien sporządzić plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji, bez względu na pierwszeństwo w zaspokojeniu którejkolwiek z wierzytelności. Tezę tę wyraził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. Jeżeli suma uzyskana z egzekucji wierzytelności nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, komornik ma obowiązek sporządzić plan podziału tej sumy niezwłocznie po złożeniu jej do depozytu sądowego także wówczas, gdy jest oczywiste, że suma uzyskana z egzekucji pozwoli zaspokoić jedynie tego z wierzycieli, który korzysta z prawa pierwszeństwa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • edyta 2014-09-20 13:32:52

    Witam Mam zajęcie alimentacyjne z wynagrodzenia o pracę , jednak jestem teraz na chorobowym (ciąża) moje wynagrodzenie netto to 2329,83 , obecnie zasiłek płaci mi juz Zus nie pracodawca, jaką kwotę ma prawo zająć mi komornik, nadmienię że pismo o zajęciu dostałam ponad mc temu, wierzyciel nie zgodził się na ugodowe zalatwienie sprawy .W tym mc dostałam normalną kwotę z zusu pomniejszoną o kwotę 419 zaliczki na podatek (po raz pierwszy świadczenie wyplacane przez zus).Kto powinien zawiadomić zus o zajęciu komorniczym, kiedy zaczną się potrącenia.Bardzo proszę o szybką odpowiedz. pozdrawiam edyta


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika