Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Postępowanie komornicze z emerytury

Pytanie: Emeryt zaciągnął kredyt pod emeryturę np. 50 000 zł. (emerytura 2000 zł). Zabezpieczony przez osoby trzecie gotówką. Okazało się, że wyniku zaszłych spraw istnieje roszczenie 100 000 zł. Kiedy komornik będzie mógł zając emeryturę jeśli emeryt podpisał zobowiązanie, że przeznacza 100 % spłaty z miesięcznej emerytury 2000 zł na spłaty miesięczne kredytu? Co w przypadku, gdy by emeryt przeznaczał 50 % emerytury w umowie kredytowej na spłatę kredytu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W umowie kredytu nie określa się w jakiej wysokości można się zaspokoić ze świadczeń emerytalnych. Oczywistym jest, że wysoka emerytura stanowi pewniejsze zabezpieczenie dla banku. Przepisy regulujące postępowanie egzekucyjne zawierają pewne ograniczenia w egzekucji ze świadczeń emerytalnych.

Bank jeśli nie jest spłacany kredyt może wystawić bankowy tytuł egzekucyjny. Taki bankowy tytuł egzekucyjny, aby stanowił podstawę do prowadzenia egzekucji musi zostać zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Klauzulę tą nadaje sąd.

Oczywiście może też dojść do zawarcia ugody pomiędzy emerytem a bankiem, że ten będzie spłacał 2000 zł miesięcznie, a więc w wysokości otrzymywanej emerytury. Taka regulacja jest dopuszczalna.

Jednakże jeśli sprawa jest na etapie postępowania komorniczego, to znaczy, ze został już wydany bankowy tytuł egzekucyjny i nadana klauzula wykonalności, w takim przypadku emerytura jest chroniona do pewnej wysokości. Komornik bowiem nie może zająć emerytury w kwocie 50% najniższej emerytury. Najniższa emerytura wynosi 562 zł 58 gr. 50% z tej sumy to 281 zł i 29 gr. Zatem komornik może zająć kwotę 1718 zł i 71 gr.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Postępowanie komornicze z emerytury

 • Patryk 2011-02-28 14:53:30

  Re: Postępowanie komornicze z emerytury

  Witam . Jeśli na mojej mamy emeryturze siedzi już komornik bo ma długi w bankach kilku i jeden Bank już dostaje kasę poprzez komornika to może wejść drugi na emeryturę ?

 • JD 2011-01-21 15:10:54

  Re: Postępowanie komornicze z emerytury

  I właśnie tu mam problem - po co zatem art. 140 ustawy o emeryturach i rentach - skoro w interpretacji wysokości potrąceń wszyscy od razu powołują się na art. 141 - czyż nie jest tak, że potrącenia można dokonać w wysokości np. maksymalnie 25% świadczenia jak w artykule 140, ust. 1, pkt 1), ppkt c), przy czym musi zostać nie mniej niż kwoty wolne określone w art. 141 - ciekaw jestem dlaczego nie czyta się artykułów w kolejności


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane