Poszukiwanie nieruchomości przez komornika

Pytanie:

"Chciałbym zlecić komornikowi poszukiwanie nieruchomości dłużnika. Nie wiem, czy dłużnik ma jakąś nieruchomość i gdzie się ona ewentualnie znajduje. W jaki sposób komornik poszukuje nieruchomości dłużnika i na jakim obszarze to robi? Czy istnieje centralny rejestr wszystkich nieruchomości w Polsce, w którym można by zasięgnąć informacji "po nazwisku"?"

Odpowiedź prawnika: Poszukiwanie nieruchomości przez komornika

Przepisy nie określają w jaki sposób i na jakim obszarze komornik powinien dokonywać poszukiwania majątku dłużnika, wskazują jedynie, że komornik działa na obszarze swojego rewiru komorniczego, a wierzyciel ma prawo do wyboru komornika, z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. Z powyższych przepisów można wysnuć wniosek, że komornik ma obowiązek poszukiwać nieruchomości w obrębie rewiru, w którym działa.

W tym miejscu można zwrócić uwagę na przepis pozwalający komornikowi na żądanie od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień oraz zasięgania od organów administracji publicznej, organów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, organów podatkowych, organów rentowych, banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przedsiębiorstw maklerskich, organów spółdzielni mieszkaniowych, zarządów wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zarządzających mieszkaniami i lokalami użytkowymi, jak również innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji.

Komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 3 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w przypadku otrzymania zlecenia poszukiwania majątku dłużnika w trybie art. 797 1 Kodeksu postępowania cywilnego. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, komornik zwraca wniosek zawierający zlecenie.

Obowiązujący w Polsce system centralnego prowadzenia ksiąg wieczystych nie przewiduje możliwości wyszukania „po nazwisku", czy dana osoba jest właścicielem nieruchomości. Do uzyskania odpisu z księgi wieczystej niezbędny jest numer księgi wieczystej nieruchomości. Z kolei informację o numerze księgi wieczystej można uzyskać w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej przez starostwo.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika