Prośba o przedłużenie terminu sądowego

Pytanie:

"Dnia 13.12.2003 odebrałem pismo z sądu tj. wezwanie do stawienia się w sprawie spadkowej. Nadto dopisane jest na tym wezwaniu iż sąd zobowiązuje mnie do złożenia w terminie tygodniowym oświadczenia czy uznaje testament za ważny a jeżeli nie to jakie stawiam zarzuty przeciwko ważności testamentu pod rygorem uznania że testament uznaje za ważny. Ponadto poinformowano mnie że 24.11.2003 sąd dokonał otwarcia i ogłoszenia testamentu. Proszę o odpowiedź w jaki skuteczny sposób mogę się postarać o przedłużenie tego tygodniowego terminu? Czy wystarczy moja prośba bez uzasadnienia? Czy uzasadnienie w postaci: potrzebuję więcej czasu na ewentualne wniesienie zarzutów, będzie wystarczające, skuteczne?"

Odpowiedź prawnika: Prośba o przedłużenie terminu sądowego

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość przedłużenia terminów wyznaczanych przez sąd lub przewodniczącego wydziału. Konieczne jest jednak do tego złożenie wniosku do sądu przed upływem wyznaczonego terminu. Ponadto przedłużenie terminu dopuszczalne jest jednak wyłącznie z ważnej przyczyny. W związku z tym złożenie samego wniosku bez uzasadnienia nie będzie wystarczające. Wydaje się, iż złożenie wniosku z uzasadnieniem, że potrzeba Panu więcej czasu na ewentualne wniesienie zarzutów, również będzie nie wystarczające. Konieczne będzie wykazanie konkretnej okoliczności, ważna przyczyna uzasadniającej przedłużenie terminu. W związku z tym konieczne będzie wykazanie że wskazywana przez Pana okoliczność ogranicza, utrudnia lub uniemożliwia dokonanie przez Pana czynności w terminie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika